Plány na přestavbu Klementina se mění

4.12.2009 7:46   |  

Národní knihovna změnila část plánů na revitalizaci Klementina téměř za dvě miliardy korun, jejíž zahájení zároveň odložila na začátek příštího roku. Od některých záměrů ustoupilo vedení knihovny po odmítavém stanovisku památkářů. To se týká například proražení nového hlavního vchodu z Platnéřské ulice.

„Pro památkáře to byl nepřiměřený zásah do pláště barokní stavby. Zvažujeme teď, že bychom jako hlavní ponechali vchod z Mariánského náměstí,“ uvedl ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka. Za neakceptovatelný zásah do kulturní památky považují úředníci z památkového odboru magistrátu rovněž záměr na zastřešení Hospodářského dvora. Na tom však vedení knihovny trvá s poukazem, že podobný postup už město povolilo u barokního paláce v sousedství Klementina.

Právě v zastřešeném dvoře by mělo vzniknout nové vstupní centrum, namísto nynější haly služeb. Ta měla být podle konceptu z letošního léta zdemolována a nahrazena novou třípodlažní vestavbou. Hala postavená podle návrhu architekta Ladislava Machoně koncem dvacátých let minulého století je přitom součástí národní kulturní památky.

„Zůstane zachována ve své nynější podobě. Změní se pouze její účel. Budeme-li mít zastřešený Hospodářský dvůr, z Machoňovy haly bychom chtěli udělat sál pro přednášky, konference či výstavní prostory,“ vysvětlil Hazuka. Ředitel rovněž popřel, že by plánoval vybudovat jednopodlažní podzemní depozitář. V této souvislosti dříve magistrát upozornil, že jedním z někdejších požadavků na návrh nové knihovny na Letné bylo umístění depozitářů mimo podzemí.

Paralelně s revitalizací Klementina bude probíhat výstavba další budovy centrálního depozitáře v Hostivaři za půl miliardy korun. Tam se má z Klementina přesunout 60 až 70 procent svazků. Zároveň Národní knihovna loni koupila v Hostivaři okolní pozemky za patnáct milionů korun. V příštích desetiletích tam tedy mohou vyrůst další objekty. „Celkem tak vlastníme na tři hektary pozemků. V hostivařském areálu je plánována rezerva pro dalších pět milionů svazků,“ doplnil Hazuka. V Hostivaři mají být uskladněny novodobé fondy, a to především knihy z dvacátého století. Nejvíc frekventované tituly zůstanou v Klementinu.

Čtěte více v rozhovoru:

Pavel Hazuka: Počkat dva roky, a můžeme Klementinum zavřít

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web