Praha 9 odmítla pozemky a pak je draze koupila

Projekt na výstavbu velkého areálu s byty pro seniory nebo matky samoživitelky v Praze 9 na Proseku, o němž deník E15 informoval už v červenci, začíná budit rozpaky hned na začátku. K části tamních pozemků totiž radnice „devítky“ přišla prazvláštním způsobem.

Parcely (ilustrační foto)
17.9.2013 6:19   |  

Kromě Prahy 9 vystupuje v hlavní roli developerský holding Finep. Tomu se podařil husarský kousek, když v prosinci 2011 prodal Praze 9 podíl na pozemcích za 44 milionů korun. Přitom jen o pár měsíců koupil developer tyto pozemky od restituentů za 18,5 milionu korun, zjistil deník E15 ze smluv uložených v katastru. Zajímavé přitom je, že když Finep více než dvouhektarový podíl na parcelách od restituentů kupoval, mohla Praha 9 uplatnit předkupní právo. Ale neudělala to.

„Naše společnost s restituenty spolupracuje na základě historických smluv o smlouvách budoucích kupních, ve kterých je specifikována pevná kupní cena a současně záloha na budoucí kupní cenu vyplácena naší stranou,“ uvedla mluvčí Finepu Pavla Temrová.

Na smlouvy o smlouvách budoucích mezi restituenty a Finepem se odvolává také radnice Prahy 9, když vysvětluje, proč se k pozemkům nedostala hned napoprvé. „Městská část Praha 9 nebyla účastníkem původních smluv, a tudíž nemohla řešit, co si v nich účastníci dohodli,“ sdělil zástupce radnice Marek Schulz.

Jenže na koupené parcely měly jakožto spoluvlastníci předkupní právo hlavní město Praha a stát. A v takovém případě má předkupní právo přednost před smlouvou o smlouvě budoucí, poznamenal právník Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Avšak radnice předkupním právem tehdy pohrdla. „Městská část Praha 9 i městská část Praha 8 písemně potvrdily, že s využitím předkupního práva nesouhlasí. Vzhledem k výše uvedenému nebylo předkupní právo využito,“ řekla deníku E15 mluvčí pražského magistrátu Iva Vojtková.

Radnice pozemky koupila o 25 milionů dráž

O pouhých pár měsíců později, v prosinci 2011, už však bylo všechno úplně jinak. Praha 9 tehdy od společnosti Finep zmíněné pozemky koupila za 44 milionů korun, tedy o celých 25,5 milionu dráž, než za kolik je developer koupil od restituentů. Smlouvu za radnici městské části uzavřel starosta Jan Jarolím (ODS). Zástupce Prahy 9 Schulz se odvolává na znalecký posudek, který stanovil cenu pozemků na 55 milionů korun.

„Prodejní cena byla předmětem kompromisní dohody obou stran a z naší strany, jakožto prodávajícího, zohledňuje mimo jiné budoucí projektovou výtěžnost pozemku, prodej majoritního ideálního podílu na pozemcích a investice, zejména projektové práce, které naše strana již na zhodnocení území vynaložila,“ tvrdí mluvčí Finepu.

A proč se Finep, který je v Praze 9 s četnými realitními projekty jako doma, rozmyslel a parcely prodal? Mluvčí Temrová to vysvětluje tím, že developerská firma nenašla s radnicí společnou řeč o budoucím využití pozemků. Praha 9 si totiž mezi jarním odmítnutím předkupního práva a prosincovým obchodem s Finepem nechala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových převést další díl z dotčených pozemků na sebe. A začala tam chystat sociální projekt navazující na Polikliniku Prosek.

„Na první pohled to vypadá jako podezřelá transakce, která si z naší strany vyžádá prošetření,“ poznamenal k obchodu analytik protikorupční organizace Transparency International Stanislav Beránek.


Čtěte také:

Finep expanduje do Mongolska, postaví tam byty za dvě miliardy

FINEP: Typickému kupujícímu nového bytu je nad třicet let a byt chce vlastnit sám

Autor: Daniel Novák / Praha

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web