Pražská ČSSD spolu s opozicí zablokovala privatizaci bytů

Pražské zastupitelstvo překvapivě neschválilo další fázi prodeje bytů. Podle primátora Tomáše Hudečka jde ale o faktické zastavení privatizace. Neshody se týkají především ceny. Podle již schváleného harmonogramu přitom měly v následujících letech do soukromého vlastnictví přejít tisíce bytů za miliardy korun.

 Žižkovský vysílač
8.11.2013 15:00   |  

Zastupitelé měli rozhodnout o prodeji několika desítek bytů ve dvou blocích panelových domů v Hlubočepech za zhruba 230 milionů s průměrnou cenou kolem milionu korun za byt.

Nespokojení nájemníci, kteří na čtvrtečním zasedání vystoupili, ale cenu odmítli a žádali slevy. Po bouřlivé debatě pak ruku pro prodej nezvedli opoziční zastupitelé, ale ani sociální demokraté, kteří v Praze podporují menšinovou radu TOP 09.

Pochybné posudky

„Zavázali jsme se, že budeme pokračovat v transformaci bytového fondu, ale objevila se řada nesrovnalostí, které musí být vysvětleny,“ řekl na dotaz ČTK zastupitel Petr Dolínek z ČSSD.

Pochybnosti podle něj panují především ohledně posudků, ze kterých následně vychází cena bytů. Příští týden se proto sejdou zástupci klubů TOP 09 a ČSSD, aby situaci projednali. „Musíme co nejrychleji najít řešení,“ uvedl.

Primátor Hudeček tvrdí, zamítnutím prodeje bytů někteří zastupitelé jdou proti zájmům občanů. „Jedná se o postup privatizace bytů, který byl schválen zastupitelstvem,“ dodal primátor.

Město prodává stovky bytů

Praha už v září v první etapě prodala zhruba 1200 bytů za zhruba 600 milionů korun. Šlo o třetinu bytového fondu určeného k prodeji. V dalších třech letech měli podle schváleného harmonogramu nájemníci dostat možnost odkoupit další stovky bytů mimo jiné na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích.

Do prodeje měly v dalších fázích jít větší bytové objekty, ze všech etap privatizace by tak Praha podle odhadů získala asi čtyři miliardy korun. Jak a zda vůbec bude privatizace pokračovat, ale není po čtvrtečním rozhodnutí zastupitelů jasné.

Prodej se připravoval zhruba čtyři roky, jeho podmínky zastupitelé schválili loni v květnu. K prodeji jsou určeny především celé domy, koupit je měla bytová družstva. Pokud by některé družstvo koupi odmítlo, zůstal by v majetku města.


Čtěte také:

Praha připravuje rozsáhlý prodej bytů, může získat až miliardu

Praha 2 prodá polovinu bytových domů, nechá si nebytové prostory

Fond bydlení chce zdvojnásobit podpory na opravy domů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web