Pražský ostrov Štvanice: Vyhrál návrh s více variantami | E15.cz

Pražský ostrov Štvanice: Vyhrál návrh s více variantami

Pražský ostrov Štvanice: Vyhrál návrh s více variantami
Pražský primátor Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková
22. července 2013 • 14:08
Architektonická soutěž města na budoucí podobu zanedbaného ostrova běží od loňského října. Území převzala Praha zpět do své správy před koncem roku 2011 od společnosti MeridianSpa, která jej měla mít v pronájmu na 88 let a zregenerovat jej.

„Nejdřív je nutné ostrov zpřístupnit, potom teprve investovat,“ říká primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

E15.cz: Už se začíná rýsovat budoucnost pražské Štvanice?

Štvanice stále čeká na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kam se před vyhlášením vítěze architektonické soutěže odvolal jeden z účastníků. Dokud se tato nevyřeší, nebudeme zveřejňovat vítěze.

E15.cz: Předpokládám, že Vy jste vítězný návrh už viděl. Jste spokojený?

Zadání soutěže na budoucí podobu Štvanice bylo příliš široké, aby z něj vzešel jeden konkrétní návrh. Znělo asi vy smyslu: Architekte, řekni městu, co má chtít. Vyhrál návrh, který toto „zadání nezadání“ respektuje, neboť obnáší zhruba sedm variantních řešení. Vzhledem k tomu, že město svou vůli předem neprojevilo a každý by si na ostrově představoval asi něco jiného, jediný našel podporu většiny členů komise. Většina ostatních sebehezčích návrhů byla příliš konkrétní.

Zimní stadion ŠtvaniceZimní stadion ŠtvaniceAutor:

E15.cz: Vám osobně se líbí?

Nepřináší nic skvělého, šeď průměru bych jej ale také nenazval. Je velmi dobrý, poukázal ovšem na to, jak bezzubé bylo zadání.

E15.cz: Konkrétní variantu jste už vybrali?

Návrh umožňuje různý rozvoj Štvanice. Konkrétní směr teprve město vybere.

E15.cz: Město původně avizovalo, že by bylo ochotno do rozvoje Štvanice investovat až půl miliardy. Možná ale dostane přednost nějaká „nízkonákladová“ varianta směrem k veřejnému prostoru spíše než ke koncertnímu sálu?

Já osobně se přikláním k tomu, aby se v první fázi udělala opatření, která by moc nestála: aby se ostrov zpřístupnil. Když už se tam bude dát snadno dojít nebo dojet, určitě se bude snáze hledat politická podpora pro další využití. V rámci chystané humanizace magistrály, která by se měla zpomalit, by se tam měly objevit mimo jiné nové přechody a neměl by být problém, aby tam zastavila tramvaj. To je můj postup. Zpřístupněné náplavky jsou to samé. Dnes se na ně koukáme a říkáme, to se povedlo a přitom to nic moc nestálo. Na Štvanici možná můžeme dělat megalomanské věci, ale nejdřív by se měla zpřístupnit.

E15.cz: Takže vítězný návrh bude muset počkat?

Nebo se rozdělí na x fází a bude se dělat postupně. Možná si řekneme: napravo je tenis, ten jakž takž funguje, nalevo je to hnusné, udělejme tam park, který moc nestojí. Předpoklad ale je, že tam začnou chodit lidé a z ostrova se stane atraktivní zóna. Je to spojnice mezi Holešovicemi, které se předělávají a Novým městem s bulvárem, kde se dá dojet na kole. Zprovoznění cyklistických pruhů na magistrále je na prvním místě. Pak si řeknete: Kam pojedete na kole? Na Štvanici.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!