Pražský Palác Kotva změní majitele

E15 exkluzivně Na trh komerčních nemovitostí se již brzy dostane další zajímavá stavba v lukrativním centru Prahy. Podle informací deníku E15 se totiž připravuje prodej historického Paláce Kotva, podle něhož byl pojmenovaný vedle stojící obchodní dům. Také v jeho případě se na trhu objevily spekulace, že bude na prodej.

Pražský Palác Kotva (vpravo), v pozadí obchodní dům Kotva
6.3.2015 6:14   |  

Stejně jako „novou“ Kotvu vlastní i tuto prvorepublikovou stavbu irská společnost Markland. Prodej se děje za účasti Irské národní agentury pro správu majetku (NAMA), která během krize v rámci pomoci problémovým bankám typu Anglo-Irish získala do správy majetky řady developerů. Podobně se nyní prodává obří projekt Savarin u Václavského náměstí.
Prodej Paláce Kotva bude organizovat poradenská společnost JLL. Žádná ze stran se však k potenciální transakci nevyjádřila.

„O zájemce nebude nouze, protože lokalita naproti Palladiu a kousek od Obecního domu je velice prestižní,“ komentoval připravovaný obchod realitní profesionál, který si nepřál být jmenován.

O zájemce nebude nouze

Hned naproti Kotvě je těsně před dokončením prodej obchodního centra Palladium, které se s cenou kolem 600 milionů korun stane vůbec nejdražší jednotlivou nemovitostí, která se kdy v Česku prodala. O kousek dál v ulici Na Příkopě nedávno změnil majitele Slovanský dům.

Palác Kotva pochází z dílny architekta Jana Žáka, vznikl na sklonku dvacátých let. Stavba s funkcionalistickými prvky kdysi mimo jiné zahrnovala tančírnu pro pražskou smetánku. Historicky byl Palác Kotva známý také jako pobočka Československých aerolinií. Za vznikem sousedního obchodního domu Kotva jsou architekti Věra a Vladimír Machoninovi. Svého času nejmodernější nákupní centrum v Československu bylo dlouho povinnou zastávkou při výletech do hlavního města.

Letos si „nová“ Kotva připomíná 40. výročí od svého vzniku. Obchodní dům si zažil privatizační peripetie související mimo jiné s vytunelovaným fondem Trend. Irský Markland ovládá nákupní centrum od roku 2005. Vedle toho se Kotva musela vyrovnat i s novou konkurencí protějšího Palladia. Mimo jiné velkými rekonstrukcemi a zaměřením na náročnější zákazníky.


Čtěte také:

Kotvě se má vrátit prémiový charakter. Do rekonstrukce půjde 200 milionů

Česko vyhrálo arbitráž o 800 milionů kvůli OD Kotva

Kotvě nedaleké Palladium paradoxně pomáhá

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web