Pro areál u brněnského výstaviště se zřejmě našel kupec

18.10.2010 9:18   |  

Rozsáhlý areál na lukrativní adrese nedaleko centra Brna mezi Mendlovým náměstím a výstavištěm zřejmě našel svého kupce. Transakce je podle zdroje deníku E15 obeznámeného se situací těsně před dokončením a podepsáním smlouvy. Areál nabízela ve veřejné soutěži realitní kancelář Naxos, která informaci nepopřela, ani nepotvrdila.

„Po dohodě s klientem nebudeme k transakci poskytovat žádné informace,“ řekl deníku E15 Michal Augustýn z Naxosu.

Nového majitele hledá bývalý výrobní areál společností Kras-Haka a Obnova Brno již měsíce. Zájem o pozemek, který má rozlohu přes 26 tisíc metrů čtverečních, projevily po vypsání soutěže letos na jaře tři firmy. Cena za prodej činila podle propozic realitní kanceláře nejméně 320 milionů korun, které musí kupec složit v době podepsání smlouvy.

Podle dřívějších informací Naxosu se o areál ucházel jeden zahraniční a tuzemský developer a jedna investiční skupina. Konkrétní jména firma neuvedla. Ve hře byly ještě v létě zejména dvě varianty: čistě obchodní centrum až se 70 tisíci metry čtverečních plochy, anebo projekt z poloviny s obchodními či administrativními prostory a z poloviny bytovými. Obchodní centrum by odhadem stálo dvě miliardy korun, a pokud by skutečně vzniklo, bylo by jedním z největších projektů v jihomoravské metropoli.

Velkých projektů ve formě proměny bývalých továrních areálů označovaných jako brownfieldy v Brně podle některých realitních makléřů dosud příliš nevzniklo. Na vývoji se stejně jako v jiných regionech negativně projevil vliv hospodářské krize. Brno má sice spoustu areálů, které teprve půjdou k renovaci, ale vzhledem k poklesu zájmu developerů a krizi se tyto projekty zpozdí, řekl již dříve deníku E15 makléř Marcel Prát z realitní společnosti Across Reality.

Zřejmě největším projektem přeměny brownfieldu v Brně je projekt areálu zkrachovalé Zbrojovky. Areál koupila před třemi lety společnost J&T Real Estate za rekordních 707 milionů korun. Firma v něm hodlá vybudovat novou městskou čtvrť s byty, obchody či kancelářemi za několik miliard korun. Stavět se mělo již loni, kvůli krizi a změnám územního plánu se však začne až příští rok.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web