Průlomový verdikt: firma obdrží satisfakci za šikanózní návrh na insolvenci

Městský soud v Praze vynesl 28. ledna průlomové rozhodnutí v oblasti šikanózních insolvenčních návrhů. Vyhověl žalobě akciové společnosti PSJ, která požadovala satisfakci za neopodstatněný insolvenční návrh Pavla Čvančary, správce konkurzní podstaty firmy Terrima.

 ilustrační foto
31.1.2013 13:21   |  

Zatím nepravomocné rozhodnutí Městského soudu v Praze ukládá žalovanému povinnost zveřejnit omluvu v deníku Hospodářské noviny a dále zaplatit společnosti PSJ na náhradu imateriální újmy satisfakci jeden milion korun. PSJ byla v řízení úspěšná, tudíž jí soud rovněž přiznal plnou náhradu nákladů řízení.

„S rozhodnutím soudu se ztotožňujeme a vítáme jej jako akceptovatelnou náhradu újmy, kterou společnost PSJ v důsledku šikanózního návrhu žalovaného utrpěla. Vnímáme jej i jako preventivní ochranu před podáváním nedůvodných insolvenčních návrhů ze strany třetích subjektů. Věříme, že tento precedent pomůže i dalším podobně postiženým společnostem,“ okomentoval rozhodnutí generální ředitel PSJ František Vaculík.

O co v případu šlo

Pavel Čvančara, správce konkurzní podstaty firmy Terrima, podal 22.října 2010 proti PSJ insolvenční návrh, kterým se domáhal zjištění úpadku společnosti a prohlášení konkursu. Vzhledem k tomu, že tvrzení uvedená v insolvenčním návrhu byla zcela nedostatečná, insolvenční soud návrh žalovaného o čtyři dny později odmítl.

Krajský obchodní soud v Brně tehdy vysvětlil, že důvodem odmítnutí insolvenčního návrhu je skutečnost, že navrhovatel neuvedl a neprokázal skutečnosti, které by osvědčovaly úpadek společnosti PSJ. Z návrhu zejména nevyplnul počet dalších věřitelů včetně jejich určitého označení a uvedení způsobu jejich zjištění.

Už tehdy soud insolvenční návrh vůči PSJ označil za neoprávněný a šikanózní. „Jeho cílem bylo, aby akciová společnost PSJ byla nucena k úhradě sporné, neprokázané a fiktivní pohledávky. Její existence nebyla navrhovatelem prokázána po dobu již čtyři roky trvajícího řízení,“ konstatoval soud.

„Vzhledem k tomu naše společnost zahájila ve smyslu ustanovení § 147 insolvenčního zákona o jiné újmě soudní řízení u Městského soudu v Praze,“ vysvětlil mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

Újma podle jeho upřesnění spočívala v poškození dobrého jména a pověsti společnosti PSJ v důsledku nedůvodně zahájeného insolvenčního řízení na základě šikanózního návrhu. V soudním řízení se PSJ domáhala uložení povinnosti žalovanému ke zveřejnění omluvy a poskytnutí peněžité satisfakce.


Čtěte také:

Zákonem proti šikaně

ČKD Blansko Strojírny čelí dalšímu insolvenčnímu návrhu

Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web