Realitní byznys v Česku roste, letos se očekávají investice za 38 miliard

Zájem o investice do komerčních nemovitostí v Česku letos výrazně stoupá. Nové majitele by mohly najít reality za víc než 38 miliard korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 40 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnost Cushman & Wakefield (C&W). Aktuálně oznámila miliardový nákup kancelářské budovy v centru Prahy firma Tristan.

ilustrační foto
1.4.2014 16:02   |  

Poptávka po investicích na tuzemském trhu sílí již od loňska a tento trend potvrdily i výsledky za první čtvrtletí. „Česká republika je, z pohledu zahraničních investorů, zpět na investiční mapě,“ poznamenal manažer C&W Jiří Fousek, podle něhož je dalším důležitým faktorem snadnější dostupnost úvěrů.

Investoři se zaměří hlavně na kancelářské objekty, které budou tradičně i letos dominovat investičnímu trhu. Zároveň stoupá zájem zahraničních hráčů jak po logistice, tak o nákup maloobchodních nemovitostí. „Nabídka kvalitních produktů je ale v tomto segmentu limitována,“ dodal Fousek.

Majitele změnila budova v Klimentské

Poptávku po kancelářích potvrzuje i aktuální akvizice sedmipatrové administrativní budovy v pražské Klimentské ulici. Dům koupila za 51 milionů eur (1,4 miliardy korun) od německé společnosti GLL britská firma Tristan Capital Partners. Po prodeji štěrboholské Fashion Areny jde o druhou největší realitní transakci v letošním roce.

Stavba z roku 1996, která leží v hlavní obchodní a administrativní čtvrti hlavního města, má podlahovou plochu zhruba 18 tisíc metrů čtverečních, a to včetně přízemních prodejen a velké podzemní garáže. V budově nyní sídlí mimo jiné společnosti Baker & McKenzie, Regus nebo Amgen.

Vyzrávání české trhu

Vedle zahraničních firem se očekává i zvýšená aktivita tuzemských investorů. Třeba nemovitostní fond České spořitelny nedávno koupil od německého developera za 950 milionů korun administrativní budovu Qubix v Praze 4.

„Pozitivní je, že významnou část nákupů komerčních nemovitostí zrealizují opět domácí investoři - svědčí to o postupném vyzrávání českého trhu,“ podotkl Fousek z C&W.


Čtěte také:

Šéf spořitelního fondu: Realitní byznys nelze uspěchat

Vizionářství, nebo ústup developerům? Praha chystá nová pravidla výstavby

Dům u Národního divadla poničený loňským výbuchem se prodal za 210 milionů

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web