Realitní transakce v Česku loni vzrostly o třetinu na 70 miliard

Objem realitních transakcí v Česku loni meziročně vzrostl o třetinu na 2,6 miliardy eur (cca 70 miliard korun). Letos by měl opět překonat hranici dvou miliard eur, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Colliers International. V posledním loňském čtvrtletí měli investoři zájem především o kancelářské prostory. Podíl volných kanceláří v Praze by tak měl letos podle odhadu Colliers klesnout z 14,6 procenta na 12 procent.

ilustrační foto, kancelářský projekt
11.3.2016 14:57   |  

„Loňský rok byl z hlediska poptávky po kancelářích jedním z nejsilnějších. Díky rostoucí české ekonomice očekáváme, že poptávka po kancelářských prostorech bude letos pokračovat s podobnou intenzitou,“ uvedl vedoucí výzkumu Colliers International ČR Ondřej Vlk.

Ve 4. čtvrtletí objem transakcí v sektoru kanceláří dosáhl zhruba 4,6 miliardy korun a tvořil 64 procent všech obchodů. Drtivá většina se týkala Prahy. Největší transakcí byl prodej budovy Corso Court v Karlíně, kterou od Skansky koupila společnost Invesco za 55 milionů eur (1,49 miliardy korun). Zároveň šlo o největší kancelářskou transakci roku.

Colliers: Díky rostoucí české ekonomice očekáváme, že poptávka po kancelářských prostorech bude letos pokračovat s podobnou intenzitou

Celkem loni v Praze přibylo 190 624 metrů čtvrtečních kancelářských prostor třídy A. Za takové kanceláře jsou označovány ty, které byly postaveny nebo zrekonstruovány v nedávné době a nacházejí se v předních lokalitách velkých měst. V posledním čtvrtletí byla dokončena budova Enterprise Office Center na Pankráci s 32.185 metry čtverečními kanceláří. Celková rozloha kancelářských prostor v Praze na konci loňského roku dosahovala 3,22 milionu metrů čtverečních.

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci roku 2015 mezičtvrtletně klesl o 1,8 procentního bodu na 14,6 procenta. „Pokud bude poptávka podobná jako loni, míra neobsazenosti by mohla letos klesnout pod 12 procent,“ dodal Vlk. Podle statistik poradenské společnosti Prochazka & Partners je největší zájem o kanceláře v Praze 1. Podíl volných kanceláří v této části meziročně klesl z 20 na 15 procent.“Zájem o Prahu 1 mají zejména právnické a poradenské společnosti, ale i větší investiční skupiny,“ doplnil specialista na kancelářský segment společnosti Radek Procházka.


Čtěte také:

Realitní obchody trhaly rekordy. Transakce dosáhly dvou miliard eur

Realitní boj žene ceny vzhůru. Fond KB proinvestoval už tři miliardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web