Regionální investoři se přetahují o staré továrny, mají přebytečný kapitál

Ještě před pěti lety by po nich neštěkl pes. Aktuálně se z omšelých průmyslových komplexů starých několik desítek let stává investiční hit lokálních podnikatelů. Rodinné firmy a živnostníci totiž řeší, kam vložit přebytečný kapitál.

 Příprava území starého průmyslového areálu k novému využití.
16.8.2016 16:00   |  

„Areály skýtají zhodnocení i více než deset procent ročně. Je to ale vždy závislé na jejich budoucím využití,“ uvedl ředitel realitní společnosti Naxos Jan Sachr.

Když se nedávno dražil výrobní a skladový soubor budov v Málkově na Chomutovsku, začalo se přihazovat na částce mírně převyšující tři miliony korun. Výtěžek z dražby byl nakonec patnáct milionů, tedy pětinásobek.

Zdroj zisku zastaralých prostor přitom často není žádná „raketová věda“. Noví majitelé vydělávají na starých halách a jejich okolí zhusta tak, že pronajímají například na parkování nákladních aut nebo na skladování.

Přečtěte si: Miliardář Vítek postaví tisíc bytů v pražské Hostivaři

Pokud jsou ale nemovitosti poblíž dopravní tepny a ještě uvnitř města, můžou získat i zcela novou funkci. Například v Kolíně začal privátní investor měnit takto položený objekt někdejší plynárny na nákupní park. Investuje kolem 110 milionů korun.

„Náklady na sanaci dělají deset až patnáct procent z celkové investice,“ řekl Jindřich Kukačka, šéf developerské společnosti KPD Group, která projekt realizuje.

Provozovateli nákupního parku budou samotné obchody, nikoli developer. Zákon v takovém případě neumožňuje čerpání dotací na rekultivaci brownfieldů. Přesto projekt podle Kukačky dává ekonomicky stále smysl. Aktuálně jsou na prodej například staré průmyslové areály v Horažďovicích na Klatovsku nebo v Sušici. V obou lokalitách ještě běží výroba betonové dlažby a prefabrikátů. Podobně jako u dalšího podobného areálu na prodej v Kozolukách u Mostu trh čeká cenu v desítkách milionů korun. Jen Naxos odhaduje, že do konce roku zprostředkuje prodej více než deseti takových nemovitostí.


Čtěte také:

Vysočany: trhovce střídá stavební ruch, své zájmy má Speychal i Šrejber

V Praze dochází pozemky, developeři objevili kouzlo oprav a demolic

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web