Regulace a daně? Ne, děkujeme. HSBC prý znovu zvažuje odchod z Británie

Největší britská i evropská banka HSBC Holdings bude kvůli zpřísněné regulaci a zvýšeným daním v Evropské unii a Británii znovu zvažovat, zda nepřesune své sídlo z Londýna jinam. HSBC podle zdrojů agentury Reuters uvažuje o přesídlení do Asie a zejména o návratu do Hongkongu, kde před 150 lety vznikla.

 Sídlo HSBC v Londýně
24.4.2015 16:09   |  

HSBC zkoumala možnost přesunu svého sídla mimo Evropskou unii už v roce 2010 kvůli výraznému zpřísnění evropské a domácí regulace po finanční krizi a později sdělila, že znovu bude tuto otázku zvažovat v roce 2015. Banka přesunula své sídlo z Hongkongu do Londýna v roce 1993, když koupila britský finanční ústav Midland Bank.

Před pěti lety HSBC uváděla, že zvažuje přesun ústředí kvůli zpřísnění evropské regulace bankovních platů a zavedení bankovní daně v Británii, protože tyto kroky jí mimo Evropu ztěžují konkurenční boj o talentované zaměstnance s místními nebo americkými rivaly.

K úvaze o přesunu sídla ji tlačí akcionáři, kteří se obávají, že setrvávání v Londýně bude pro banku příliš nákladné ve srovnání s jinými alternativami.

Napětí před volbami

HSBC oznámila další přehodnocování sídla necelé dva týdny před britskými parlamentními volbami, jejichž výsledek je velmi nejistý. Podle Reuters by pro její setrvání v Londýně zřejmě nemluvil žádný ze dvou hlavních uvažovaných výsledků.

Opoziční labouristé hodlají bankám dál zvýšit daně, zatímco konzervativci plánují uspořádat referendum o setrvání země v EU, což by podle předsedy správní rady HSBC Douglase Flinta mohlo vyvolat ekonomickou nejistotu.

„Otázka je to složitá a je příliš brzy na to, abychom řekli, jak dlouho bude její posuzování trvat. Práce na tom už ale začaly,“ řekl Flint. Akcie HSBC díky nadějím na podstatné budoucí úspory z přesunu sídla vzrostly o tři procenta.

Přesun ústředí do Asie zvažuje i Standard Chartered, což je další britská banka s asijskými kořeny. Banka uvedla, že tuto otázku zkoumá a že „velmi pozorně naslouchá“ akcionářům.


Čtěte také:

Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC, podezírají ji z praní špinavých peněz

HSBC se vykoupila ze svých hříchů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web