Rekonstrukce vrátí Kotvě původní lesk

13.8.2009 9:09   |  

Nejoblíbenější pražský obchodní dům sedmdesátých a osmdesátých let – OD Kotva – právě prochází druhou fází generální rekonstrukce. Stavba, která čeká na zařazení na seznam památkově chráněných objektů, by měla být do roku 2011 kompletně opravena.

Návštěvníkům nabídne i dosud uzavřené prostory a novou skladbu nájemců. Okolní prostranství se zazelená a poskytne hned několik odpočinkových zón.

Potřebná modernizace

Hlavním záměrem revitalizace je oživení obchodního domu a citlivé vyzdvižení jeho architektonické a funkční jedinečnosti. Letos na podzim Kotva znovuotevře celé druhé i část prvního patra, které byly doposud z důvodů oprav uzavřeny, a nakupujícím představí nové nájemce.

„Když Markland Kotva v roce 2005 obchodní dům získal, bylo zřejmé, že bude nezbytné oživit unikátní prodejní prostory i exteriér a také zmodernizovat technické zázemí,“ vysvětluje Jaroslav Petrů, generální ředitel Markland Kotva, a dodává: „Celá revitalizace Kotvy probíhá za provozu, děláme maximum pro to, aby práce nenarušovaly komfort nakupování.“

Revitalizace Kotvy je rozdělena do etap, v současnosti probíhá rekonstrukce obchodních prostor, tedy prvního až pátého patra. Minulý rok bylo zrekonstruováno celé třetí patro a část patra prvního. Letos jsou práce zaměřeny na dokončení prvního a rekonstrukci celého druhého podlaží. V roce 2010 bude následovat rekonstrukce zbývajícího čtvrtého patra a přízemí, v nadcházejícím roce pak proběhne revitalizace exteriéru.

Unikátní tvary

Odborníci se shodují v názoru, že díla architektů Machoninových, ke kterým patří i budova Kotvy, jsou významná a cenná. „Kotva je jedinečná svou účelností a architektonickým řešením,“ říká architekt Jiří Beran ze společnosti Stopro Architects a dodává: „Interiéry Kotvy určuje specifický konstrukční sloupový systém s charakteristickou strukturou vzpěr. Ve spojení s čistým designem vytváří jedinečný dynamický prostor galerijního pojetí. Samotný konstrukční systém celé budovy je výjimečný. Je tvořen krystalickým objemovým systémem šestiúhelníků, které připomínají buňky včelí plástve.“ Právě také z těchto důvodů navrhl historik architektury Rostislav Švácha OD Kotva k památkové ochraně.

Podle slov Jaroslava Petrů napomůže revitalizace odhalit návštěvníkům Kotvy i místa, která doposud veřejnosti nesloužila: „Chceme zpřístupnit například terasy, z nichž část byla vždy využívána pouze jako technické zázemí. Na místě jednoho z nejkrásnějších výhledů z Kotvy byly po dlouhých pětatřicet let chladicí věže klimatizace, to rekonstrukce zcela určitě změní.“ Za dva roky. Stavba, která čeká na zařazení na seznam památkově chráněných objektů, by měla být kompletně opravena do roku 2011

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Kateřina Bártová

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web