Restaurační budova Národního divadla míří do dražby

E15 exkluzivně Neznámá firma z Panenských ostrovů má zálusk na výtěžek dražby jedné z budov vzniklých dostavbou Národního divadla. Drží pohledávku, která má kořeny ještě v Agrobance.

 restaurační budova Národního divadla
29.3.2016 6:04   |  

Přes čtvrt století staré spory kolem takzvané restaurační budovy Národního divadla směřují k možnému rozuzlení. Nemovitost vlastněná společností Themos se bude v květnu dražit s vyvolávací cenou 87 milionů korun. Rozhodl o tom insolvenční správce Themosu Adam Sigmund na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost má zástavní právo k budově. Pohledávka Glory Daze pochází ještě z úvěru, který Themosu v roce 1994 dala Agrobanka.

Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou Národního divadla v osmdesátých letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun. Prodej organizuje dražební společnost Prokonzulta. Přestože se nemovitost nachází v atraktivní lokalitě, není jisté, jestli se v prvním kole dražby kupec najde.

„Největší slabinou draženého objektu je, že se nachází na pozemku jiného vlastníka, konkrétně Komunity Římské unie řádu sv. Voršily. To bude limitovat budoucí nakládání s objektem jak z hlediska rekonstrukce a využití, tak z hlediska budoucí obchodovatelnosti objektu,“ soudí Petr Vomastek, specialista na obchody s komerčními nemovitostmi.

Největší slabinou draženého objektu je, že se nachází na pozemku jiného vlastníka

Zájemce o objekt může odradit také dosud pravomocně neukončený spor o vyloučení budovy z majetkové podstaty Themosu. Krajský soud v Brně žalobu bývalého šéfa Themosu Michaela Petrůva na vyloučení budovy z konkurzní podstaty sice na podzim zamítl, žalobce se však odvolal. Dražba budovy se již málem uskutečnila v roce 2001. Tehdy ji kvůli neuhrazeným dluhům iniciovalo samotné Národní divadlo. Firma Themos ale nakonec splacením části závazků dražbu odvrátila.

Kauza se táhne již od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že k vrácení došlo nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu. Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky.

Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Konkurz s Themosem je neméně spletitý jako celá pětadvacetiletá tahanice o budovu. Insolvenční řízení provází pře o pohledávky stejně jako snahy o vynětí nemovitosti z majetkové podstaty bankrotáře. Do konkurzu se již vložilo i brněnské krajské zastupitelství.


Čtěte také:

Národní divadlo žádá odchod Sankota, chce šéfa z vlastních řad

V Praze hořelo národní muzeum. Škody jsou prý menší než se zdálo

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web