Restaurační budova Národního divadla míří do dražby

E15 exkluzivně Neznámá firma z Panenských ostrovů má zálusk na výtěžek dražby jedné z budov vzniklých dostavbou Národního divadla. Drží pohledávku, která má kořeny ještě v Agrobance.

 restaurační budova Národního divadla
29.3.2016 6:04   |  

Přes čtvrt století staré spory kolem takzvané restaurační budovy Národního divadla směřují k možnému rozuzlení. Nemovitost vlastněná společností Themos se bude v květnu dražit s vyvolávací cenou 87 milionů korun. Rozhodl o tom insolvenční správce Themosu Adam Sigmund na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost má zástavní právo k budově. Pohledávka Glory Daze pochází ještě z úvěru, který Themosu v roce 1994 dala Agrobanka.

Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou Národního divadla v osmdesátých letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun. Prodej organizuje dražební společnost Prokonzulta. Přestože se nemovitost nachází v atraktivní lokalitě, není jisté, jestli se v prvním kole dražby kupec najde.

„Největší slabinou draženého objektu je, že se nachází na pozemku jiného vlastníka, konkrétně Komunity Římské unie řádu sv. Voršily. To bude limitovat budoucí nakládání s objektem jak z hlediska rekonstrukce a využití, tak z hlediska budoucí obchodovatelnosti objektu,“ soudí Petr Vomastek, specialista na obchody s komerčními nemovitostmi.

Největší slabinou draženého objektu je, že se nachází na pozemku jiného vlastníka

Zájemce o objekt může odradit také dosud pravomocně neukončený spor o vyloučení budovy z majetkové podstaty Themosu. Krajský soud v Brně žalobu bývalého šéfa Themosu Michaela Petrůva na vyloučení budovy z konkurzní podstaty sice na podzim zamítl, žalobce se však odvolal. Dražba budovy se již málem uskutečnila v roce 2001. Tehdy ji kvůli neuhrazeným dluhům iniciovalo samotné Národní divadlo. Firma Themos ale nakonec splacením části závazků dražbu odvrátila.

Kauza se táhne již od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že k vrácení došlo nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu. Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky.

Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Konkurz s Themosem je neméně spletitý jako celá pětadvacetiletá tahanice o budovu. Insolvenční řízení provází pře o pohledávky stejně jako snahy o vynětí nemovitosti z majetkové podstaty bankrotáře. Do konkurzu se již vložilo i brněnské krajské zastupitelství.


Čtěte také:

Národní divadlo žádá odchod Sankota, chce šéfa z vlastních řad

V Praze hořelo národní muzeum. Škody jsou prý menší než se zdálo

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web