Revitalizace Klementina se odkládá

20.10.2009 17:32   |  

Národní knihovna stáhla svůj plán revitalizace Klementina. Důvodem je podle odboru ochrany prostředí pražského magistrátu zásadní změna koncepce záměru přestavby historické budovy.

Původní záměr narazil na výhrady památkářů. Podle nich by stavební úpravy znamenaly „zásadně nevhodné“ razantní zásahy do historické podstaty národní kulturní památky. Národní knihovna chtěla zahájit rekonstrukci za téměř dvě miliardy korun už teď na podzim.

Plán počítal s vytvořením hlavního vchodu do knihovny z Platnéřské ulice. S tím ale Národní památkový ústav nesouhlasil. Důvodem byl hlavně předpokládaný rozsah proražení průčelí ve výši dvou podlaží. „Takový průraz by znamenal zcela mimořádnou likvidaci cenného historického zdiva včetně kleneb a statické zásahy enormního rozsahu, které by zásadním způsobem poškodily související zdivo, kde jsou klenuté prostory, torzo kaple sv. Eligia a mimořádně kvalitní archivní prostory,“ varovali památkáři.

Podobné škody mohla napáchat i zamýšlená likvidace haly služeb, která byla postavena ve 20. letech minulého století podle návrhu architekta Ladislava Machoně. „Objekt haly je dnes považován za integrální část stavebního komplexu Klementina, je součástí národní kulturní památky a nejsou uvedeny žádné důvody, proč by měl být odstraněn,“ protestoval odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu magistrátu, který vycházel z posudku památkového ústavu.

Kritikou nešetřil ani magistrát. Připomněl, že jedním z někdejších požadavků na návrh nové knihovny bylo umístění depozitářů mimo podzemí, a to se ještě nejednalo o záplavové oblasti, jako je tomu v Klementinu. Jednopodlažní podzemní depozitář pod Hospodářským dvorem se navíc na vizualizaci jevil jako masivní dvorní vestavba.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web