Rozzlobená Alpine Bau odmítá dostavět most na polském tahu A1

Rakouská firma Alpine Bau, která již léta staví nejjižnější úsek polské páteřní dálnice A1 spojující sever a jih země, odstupuje od smlouvy. Kamenem úrazu je slavný „nepostavitelný“ most u obce Mszana nedaleko českých hranic.

 Dálnice
17.5.2013 10:28   |  

Zlom nastal v pondělí po jednání Generálního ředitelství silnic a dálnic s dodavatelem. Podle mluvčí Alpine Karoliny Szydłowské už firma most stavět nebude. Jak uvedla pro deník Gazeta Wyborcza, spor byl o projektové řešení. Alpine navrhovala postup, který by stál osm milionů zlotých (asi 49 milionů korun). Ředitelství silnic a dálnic však podle Szydłowské trvá na časově mnohem náročnějším řešení za 45 milionů zlotých.

Definitivní krach však vyvolal až požadavek generálního ředitelství na UniCredit Bank Austria, aby mu vyplatila bankovní záruku 12 milionů eur uloženou firmou Alpine. Což banka učinila. „Toto rozhodnutí přimělo Alpine zakročit proti tomuto bezpráví,“ říká Szydłowska. Ještě ostřeji reagoval šéf salcburské společnosti Arnold Schiefer. Jeho firma podle něho nehodlá akceptovat, aby byla nucena financovat polské infrastrukturní projekty. „Nedovolíme, aby naše firma zbankrotovala, jak se stalo vícero polským firmám,“ ujistil Schiefer.

Rakouská společnost nevyloučila, že se za takové situace stáhne i ze dvou dalších projektů, které pro polský stát staví.
Generální ředitelství kontrovalo, že na žádost rakouské firmy muselo vyplatit zálohu subdodavatelům, aby vůbec mohli nakoupit materiál na stavbu mostu. „Alpine Bau nebyla schopna najít prostředky pro subdodavatele. Je nevyvratitelné, že skutečným důvodem zastavení stavby Alpine nejsou technické otázky, ale finanční situace společnosti,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Vymáhání výplaty bankovní garance zdůvodnil šéf generálního ředitelství Lech Witecki tím, že dodavatel neplnil smluvní povinnosti. Připomněl zároveň, že Alpine Bau opouští staveniště již podruhé. V roce 2009 se tak stalo kvůli zpožděním na stavbě. Pak ale firma vyhrála nově vypsanou soutěž. Současnou situaci Witecki označuje za „nepochopitelnou“. Most je z 95 procent hotov. Zbývajících pět procent je podle něho ředitelství silnic a dálnic s to zhotovit se subdodavateli „bez větších problémů“.


Čtěte také:

Rakouská matka výherce tendrů na D1 odvrátila insolvenci

Oprava D1 se komplikuje, neúspěšné firmy napadly výsledky tendrů

První dva úseky opravy D1 jsou těsně před podpisem smluv


Autor: Aurelius M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web