Růst českého stavebnictví táhnou hlavně železniční zakázky | E15.cz

Růst českého stavebnictví táhnou hlavně železniční zakázky

Růst českého stavebnictví táhnou hlavně železniční zakázky
SKANSKA ŽS - modernizace železniční trati v úseku Červenka - Záhřeb na Moravě
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK

Stavebnictví letos stále táhne hlavně Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která od začátku roku do konce srpna zadala 121 zakázek za 21,4 miliardy korun. Celkem přitom stavaři od začátku roku od veřejné správy získali 4198 veřejných zakázek za víc než 92 miliardy. Z pohledu objemu je to meziročně o 5,7 procenta méně, počet zakázek naopak vzrostl o 1,6 procenta. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

Jediným segmentem stavebního trhu, kde hodnota zadaných stavebních zakázek za prvních osm měsíců roku 2015 meziročně vzrostla o výrazných 39,5 procenta, je dopravní infrastruktura.

V segmentu pozemní stavby došlo k meziročnímu poklesu hodnoty nových zakázek o 15,7 procenta a v segmentu ostatních inženýrských staveb mimo dopravních (technická infrastruktura) o 50 procent. Podle ÚSR Praha za to může především úbytek větších zakázek na vodohospodářské stavby spolufinancovaných z fondů EU.

Počet zakázek vzrostl hlavně díky výraznému nárůstu zakázek na dodatečné stavební práce, jejich podíl na celkovém počtu stoupl na 31,9 procenta. Formou dodatků k uzavřeným zakázkám získaly stavební firmy 10,5 procenta hodnoty všech zakázek.

Graphical visualization of Cz Construction Output

Statistiku veřejných stavebních zakázek letos výrazně vylepšuje snaha dočerpat peníze z evropských fondů v rámci programového období 2007 až 2014. Letošní rok je poslední, kdy lze tyto peníze čerpat. „Projekty spolufinancované, respektive navržené na spolufinancování z fondů EU se týkaly 2248 zakázek v hodnotě 57,72 miliardy korun. To je 53,5 procenta z počtu a 62,4 procenta z celkového objemu,“ uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Statistiku výrazně vylepšuje SŽDC, která od ledna do konce srpna zadala 121 zakázek za 21,4 miliardy korun. S odstupem následuje Ředitelství silnic a dálnic ČR, které zadalo 270 zakázek za 15,67 miliardy korun.

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo do konce srpna 1195 firem. Největší objem získala Eurovia CS, které státní správa zadala 160 zakázek za celkem 3,445 miliardy korun. Z dalších 77 tendrů za 7,07 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s dalšími firmami. Celkem osm letos zadaných zakázek přesáhlo miliardovou hranici. Největší byla dostavba úseku D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou, kterou s nabídkovou cenou 3,288 miliardy korun získala Skanska.

Loňské zakázky

„Současný růst stavební produkce pro veřejný sektor je realizován v převážné na zakázkách zadaných v roce 2014, kdy v meziročním srovnání s rokem 2013 stoupla celková hodnota zadaných zakázek o 28,2 procenta, což je v absolutním vyjádření o 31,3 miliardy korun,“ upozornil Kunc a dodal, že nepříznivým signálem pro vývoj stavební poptávky po roce 2015 jsou data o nově vypsaných veřejných stavebních zakázkách.

Hodnota nově vypsaných zakázek za prvních osm měsíců roku 2015 meziročně klesla o 31,3 procenta, z toho u zakázek na pozemní stavby o 48,3 procenta a u zakázek na inženýrské stavby o 24,2 procenta. Podle Kunce to způsobil hlavně úbytek nových zakázek spolufinancovaných z fondů EU kvůli přechodu na nové programové období.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!