Skanska mění strategii, chce zpátky dobýt regiony

aktualizováno Stavební společnost Skanska mění obchodní strategii. Neopouští sice prostředí velkých státních zakázek, chce být ale mnohem aktivnější v regionech. Cílem stavařů ze Skansky mají být častěji také menší a střední zakázky. Je to reakce na dlouhodobý propad českého stavebnictví i na pokles tržeb Skansky, kterému firma čelí už čtvrtým rokem.

 Skanska
8.2.2013 12:01   |  

Za loňský rok se výnosy Skansky snížily v Česku a na Slovensku o 12 procent na 16 miliard korun. To už je víc než o polovinu horší výsledek, než jaký měla firma na vrcholu své výkonosti v roce 2008. Tehdy Skanska z hlediska tržeb vévodila českému stavebnímu trhu, nyní už jí ale předstihli konkurenční Metrostav a Eurovia CS.

„Naším cílem není být největší. Mnohem důležitější je pro nás mít zakázky, ze kterých budeme mít přiměřený zisk a nebudeme pracovat za míň, než jsou náklady,“ uvedl generální ředitel Skansky Dan Ťok. Zisková marže Skansky loni mírně přesáhla dvě procenta, v roce 2011 byla firma v maržích na nule. „Průměrná ziskovost kolem dvou procent odpovídá současným obecným podmínkám na trhu,“ poznamenal šéf firmy. Čistý zisk Skanska loni výrazně zvýšila na 357 milionů korun z předchozích 76 milionů.

Skanska má aktuálně v zásobě zakázky za 16 miliard korun, což podniku zajišťuje práci nejméně na rok. Přesto je ale současný zásobník firmy skoro o čtvrtinu tenčí než předloni. V oblasti dopravních zakázek firma v nejbližší době na výrazné zlepšení nesází, růstový potenciál se ale podle Ťoka nachází překvapivě v pozemních stavbách, tedy ve výstavbě budov závislé především na soukromých investicích.


Čtěte také:

Skanska podala námitku proti tendru na železniční koridor

Skanska bude propouštět

Nejodpovědnější firmy jsou v letošním roce překvapením


Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web