Slovenská silnice R1 zlevní o desítky milionů eur

Rychlostní silnice mezi Nitrou a Banskou Bystricou má pro slovenské daňové poplatníky zlevnit. Zhotovitel a provozovatel jediné stavby v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru, firma Granvia, totiž připravuje refinancování projektu. To má ušetřit pět milionů eur ročně. „Úspora pro státní rozpočet by mohla znamenat minimálně 130 milionů eur,“ informoval ministr dopravy Ján Počiatek.

Slovenská rychlostní silnice R1
30.10.2013 8:43   |  

V současnosti je projekt zabezpečený téměř z devadesáti procent bankovním úvěrem a zbytek jde z vlastních zdrojů. „Refinancováním by měl být kompletně nahrazený bankovní úvěr,“ konstatuje rezort. Peníze by se měly získat emisí projektových dluhopisů v celkové sumě 1,25 miliardy eur.

Stát má s Granvií třicetiletou dohodu a ročně jí za postavení a provoz silnice platí desítky milionů eur. Loni to bylo 94,3 milionu, letos má zaplatit 130.


Čtěte také:

Výstavba slovenských dálnic z evropských fondů je v ohrožení

S Ficem se na slovenské silnice vracejí PPP projekty

Autor: Edita Muchová, Bratislava

Komentáře

Čtěte také

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech se rozcházejí v hodnocení přízně amerických voličů vůči republikánskému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a jeho… více

Mobilní web