Stát letos zbrzdil výstavbu, počet veřejných zakázek klesl o třetinu

Objem veřejných zakázek na stavební práce ke konci října meziročně klesl o 33,1 procenta na 77,1 miliardy korun. Počet výběrových řízení se snížil o 32,9 procenta na 2037. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Ilustrační foto stavebnictví
4.12.2015 14:19   |  

Desetina vypsaných zakázek v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun byla přitom ihned po jejich zveřejnění z různých důvodů zrušena. „Stavební společnosti si tak rozdělily 59 procent z výše uvedených soutěží v celkové oznámené hodnotě 39,9 miliardy korun, tedy 52 procent objemu,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

V říjnu letošního roku vypsali investoři 136 výběrových řízení na stavební práce za 6,3 miliardy korun. Tato částka je sice oproti srpnu a září téměř dvojnásobná, ovšem ostatní měsíce letošního roku tuto sumu výrazně převyšovaly. Největší zakázku za 909 milionů korun v říjnu vypsala Správa železniční dopravní cesty na rekonstrukci trati z Ostrova nad Oslavou do Žďáru nad Sázavou.

Od ledna do října investoři zadali 4992 zakázek v hodnotě 97,6 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 5,7, resp. 1,8 procenta. Některá zadávací řízení stále ještě nebyla ukončena, proto lze očekávat, že v následujících měsících budou data ještě aktualizována.

Výhled do budoucna

„Stavebnictví se i přes negativní analýzy v současné chvíli daří. Otázkou je, zda tento vývoj nebude negativně ovlivněn v následujících letech. I přes rekordní vytížení kapacit je profit stavebních společností oproti jiným oborům nízký,“ dodal ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest Mario Červenka.

České stavebnictví v září meziročně vzrostlo o 2,4 procenta, údaje za říjen zveřejní Český statistický úřad v pondělí. Loni si toto odvětví po pětiletém poklesu připsalo 4,3 procenta. Podle průzkumu CEEC Research mezi stovkou ředitelů tuzemských stavebních firem by letos mělo stavebnictví vzrůst o 6,6 procenta, příští rok o 4,5 procenta a v roce 2017 o další tři procenta.


Čtěte také:

Stavebnictví zpomaluje, stále však roste přes dvě procenta ročně

Růst ve stavebnictví zpomalil kvůli pozemnímu stavitelství

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web