Stavaři odmítli návrh dopravní superkoncepce ministerstva dopravy

2.2.2011 15:11   |  

Svaz podnikatelů ve stavebnictví podrobil tvrdé kritice návrh takzvané superkoncepce rozvoje dopravní infrastruktury do roku 2025. Ten nedávno představilo ministerstvo dopravy. Dokument je podle stavařů nedopracovaný a navrhovaný rozsah nových dopravních staveb neodpovídá potřebám Česka. Svaz dnes kritiku zveřejnil na svém webu.

„Na základě analýzy jsme nuceni konstatovat, že dokument je defenzivní, nezajišťuje potřebný rozvoj dopravní infrastruktury, je tudíž pro nás neakceptovatelný a jsme nuceni jej odmítnout,“ napsal v otevřeném dopise prezident SPS Václav Matyáš ministrovi dopravy Vítovi Bártovi.

Materiál vznikl na ministerstvu dopravy na základě konzultací s Asociací krajů, Státním fondem dopravní infrastruktury, přepravci a dopravními odborníky. Výhrady vůči návrhu už vyjádřil například Jihočeský kraj nebo Svaz dopravy ČR.

Superkoncepce počítá mimo jiné například s rozvojem staveb na základě partnerství veřejného sektoru a soukromého kapitálu (takzvané PPP projekty). Tímto způsobem mají vzniknout dvě nové části pražského okruhu, úprava dálnice D1 v úseku Mirošovice-Kývalka a nové silniční úseky D3 Veselí nad Lužnicí-Třebonín a R35 Opatovice-Mohelnice.

„Předložená 'Superstrategie dopravy' předpokládá v optimistické variantě do roku 2025 vybudování 480 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací, což není ani polovina z rozsahu, který je potřebný pro dokončení páteřní sítě komunikací,“ uvedl šéf stavařského svazu. Návrh je podle Matyáše navíc v rozporu s politikou územního rozvoje ČR, kterou už schválila vláda.


Bárta má "superkoncepci": Co se bude stavět do roku 2025


Chybějící peníze na dopravní výstavbu by státu mohlo přinést podle již dříve zveřejněného návrhu SPS například zdražením dálničních kuponů či rozšíření silniční daně i na soukromá vozidla. Získané finance by směřovaly do Státního fondu dopravní infrastruktury, který se letos ztenčí zhruba o třetinu na 61,3 miliardy korun. Do fondu by podle stavařů mohla směřovat také například třetina daní z minerálních olejů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web