Stavařům pomáhají byty, v Praze jich letos developeři prodají sedm tisíc | E15.cz

Stavařům pomáhají byty, v Praze jich letos developeři prodají sedm tisíc

Stavařům pomáhají byty, v Praze jich letos developeři prodají sedm tisíc
Byt, ilustrační foto
• 

ČTK

Stavaři od začátku roku do konce října zahájili v Česku stavbu 5483 bytů v bytových domech, meziročně je to o 2,7 procenta více. Počet dokončených bytů ve stejném období meziročně vzrostl o 13,5 procenta na 5769. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Českému stavebnictví pomáhá hlavně bytová výstavba. Jen v Praze developeři letos prodají sedm tisíc nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem zaměstnávajících desítky tisíc lidí,“ řekl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. „Jsme v situaci, kdy vázne projednávání veřejných zakázek, novela stavebního zákona je v nedohlednu.

Není proto jisté, které projekty se podaří včas dotáhnout, zadat a zahájit jejich realizaci. Stabilní zakázky od soukromých investorů jsou pro stavebnictví doslova záchranou,“ dodal předseda představenstva a vlastník Central Group Dušan Kunovský. Jeho firma má aktuálně rozestavěno zhruba 1800 bytů, letos jich zatím dokončila 600.

Stavební firmy se odvolaly proti rekordní pokutě za kartel

Podíl Prahy na zahájených bytech v rámci celé České republiky už čtvrtý měsíc po sobě klesal. Zatímco v polovině roku to bylo 74 procent, na konci října už jen 57,1 procenta. S velkým odstupem následují Jihomoravský kraj (14 procent), Olomoucký kraj (7,5 pct), Středočeský (5,6 pct) a Plzeňský kraj (4,6 pct).

Počet zahájených rodinných domů se za deset měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 6,7 procenta na 11 496. Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, bylo od začátku roku do konce září zahájeno 21 945 bytů, meziročně o 7,2 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 (ke konci října 37 607) je to o 41,6 procenta méně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!