Stavba na hřebenech Krkonoš. Podívejte se, jak po ničivém požáru roste Petrova bouda

12. října 2016 • 16:10

Neobvyklý pohled se otevírá turistům v nejvyšších partiích Krkonoš. Přímo na hřebenech ve výšce bezmála 1300 metrů nad mořem tam za příznivého počasí panuje čilý stavební ruch. Už z dálky je vidět vysoký jeřáb a hrubá stavba nové Petrovy boudy. Původní komplex chat jak známo zničil v létě 2011 úmyslně založený požár.

Nové Petrovky, které budou tvořit dva objekty, začaly růst letos v květnu a jejich dokončení je plánováno na závěr roku 2019. Budování na první pohled pokračuje velmi rychle. Hotová je u hlavního objektu hrubá stavba spodních dvou pater a dělníci montují dřevěnou konstrukci dalšího podlaží.

Investorem je firma Snowy Chalet majitele softwarové společnosti Unicorn Vladimíra Kováře a chatu staví vrchlabská firma STAS. Plánované náklady jsou vyčísleny na 120 milionů korun. Navržená architektura se inspiruje podobou původních budov. V boudě má být restaurace, hotel a noclehárnu, celkem nabídne 62 lůžek.

Petrovka byla asi zapálena úmyslně, majitelé ji museli urychleně opravit

Ještě koncem září, kdy jsem místo navštívil, se dělníci snažili využít hezkého počasí a stavba obehnaná drátěným plotem běžela i o víkendu. Samozřejmě za velkého zájmu kolemjdoucích turistů, kterých bývá v sobotu v Krkonoších opravdu hodně a rozestavěného objektu si nelze nevšimnout.

Hodně bizarní je už první pohled při sestupu směrem od Vysokého kola, kdy je nejdříve vidět vrcholek vysokého jeřábu a nutno říci, že na hřebenech je to opravdu zvláštní zjevení.

Stavební povolení získala Snowy Chalet loni v září. Předcházely tomu dlouhé přípravy a dohadování s památkáři. Ti původně požadovali postavit repliku vyhořelé památkově chráněné stavby, což Kovářova firma odmítala jako ekonomicky neúnosné. Výsledný kompromis počítá se dvěma menšími budovami, které mají navázat na podobu z přelomu 19. a 20. století.

Původní Petrovu boudu tvořila trojice objektů. Od roku 2008 byla chátrající bouda pro turisty uzavřena a podle některých odborníků hrozilo, že se kvůli špatnému technickému stavu zřítí. V noci na přelomu července a srpna Petrovky zničil rozsáhlý požár. Podle hasičů byl oheň založený úmyslně, policie však pachatele neodhalila a případ odložila.

Betonový kolos v Krušných horách. Podívejte se na ruiny nacistické továrny

Spory o vinu za osud boudy

Na internetových diskusích se často objevuje názor, že rekonstrukci Petrovy boudy před požárem bránily vysoké nároky a požadavky památkářů, kteří odmítali návrhy majitele. To však památkářka M. Žídková vyvrací: podle ní úřad dávno souhlasil se zbořením technické budovy C (ubytovny personálu) a se snížením ubytovací kapacity na padesát lůžek, takže majitel mohl obnovit aspoň základní provoz restaurace a bufetu. Namísto toho však majitel nic s boudou neprováděl a v létě 2010, kdy již byla poškozená střecha a objekty znehodnocovala voda, jim náhle oznámil, že nemá finance ani na částečný provoz.

Pochybnosti o čistotě záměrů vlastníka posiluje také zjištění České televize, že jednal s architektonickým studiem Ing. arch. Olega Hamana o projektu na opravu Petrovy boudy. Studio dokonce o své vůli shánělo možnosti, jak rekonstrukci částečně zadotovat z tzv. Norských fondů, což prý sám Vladimír Kovář nadšeně uvítal. Místo dalších kroků však zakázku zrušil a v e-mailu, zaslaném paní Hamanové v pátek 29. 7. večer, uvedl jako důvod, že tam chce postavit novou Petrovku jako něco hezkého pro sebe i pro turisty a že by přitom nemusel mít shodný názor s úředníky, kteří by o dotaci rozhodovali.

Spekulace o majitelem iniciovaném žhářství však důrazně odmítl zástupce vlastníka Karel Janda a dokonce hrozil trestním oznámením na toho, kdo by takové teorie šířil. Sám nechtěl o příčinách požáru spekulovat, ale řekl, že nevěří, že by Petrovku někdo zapálil. Podle něj objekt nebyl pojištěný, po majetkové stránce měl totiž nulovou hodnotu: „Jeho hodnota byla především historická, nyní musíme vymyslet nový plán, jak Petrovu boudu obnovit,“ řekl pro ČTK. Odmítl také souvislost požáru s faktem, že měli již pouze dva měsíce na to, aby s rekonstrukcí začali. Zdroj: Wikipedia.cz

 

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.


 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!