Stavebnictví se vrátilo k propadu, průmysl mírně roste díky autům

aktualizováno Výrazný propad stavební výroby v Česku pokračuje. Červencový mírný růst o 0,2 procenta zřejmě nebyl žádným "odražením ode dna". Podle aktuálních výsledků za srpen totiž stavebnictví meziročně spadlo o 8,1 procenta. Průmyslovou výrobu drží v kladných číslech výroba motorových vozidel.

ilustrační foto
7.10.2013 9:34   |  

Stavební úřady vydaly meziročně o 14,8 procenta stavebních povolení méně. Jejich orientační hodnota klesla o 63,1 procenta. V srpnu se dokončilo meziročně o 23,8 procenta méně nových bytů, naopak zahájeno jich bylo ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o tři procenta více.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu 2013 meziročně snížil o 8,8 procenta. Průměrná měsíční nominální hrubá mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o osm procent na 28174 korun.

Stavební produkce od počátku roku do konce letošního srpna klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 28,6 procenta, uvedl ČSÚ.

V roce 2013 nedojde ani ke stagnaci

„Potvrzuje se velmi nespojitý vývoj stavebnictví, v němž nelze identifikovat žádný přesvědčivý trend v rámci jinak drasticky utlumené produkce. Na rozdíl od průmyslu, jež byl schopen obhájit příznivý zvrat v průběhu léta, představovala pro stavebnictví červencová naděje spíše labutí píseň, neboť veškeré dílčí optimistické indicie vzaly v srpnu za své,“ uvedl hlavní ekonom Conseq Investment Management Petr Zahradník. Stavebnictví tak podle něj v důsledku srpnového vývoje zřejmě již definitivně ztratilo naději, že celý rok 2013 by mohl znamenat v jeho vývoji alespoň stagnaci.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozornil, že stavebnictví stále pokračuje v trendu pětiletého propadu. „Ani letní měsíce nezaznamenaly žádné oživení, které by stavebnictví pomohlo znovu být silným pilířem české ekonomiky, jakým vždycky bylo. A to i přesto, že léto je hlavní stavební sezonou,“ prohlásil Matyáš.

Právě proto neočekává pozitivní výsledky ani v nadcházejících měsících. „O to více je zarážející, že se za celou dobu posledních pěti let vláda nezabývala tak alarmujícím stavem, kdy objem stavební výroby klesl oproti roku 2008 téměř o třicet procent. Doufám, že budoucí nová vláda si konečně uvědomí vážnost situace a zahájí dlouho slibované kroky k zastavení poklesu a zlepšení stavu stavebnictví,“ apeluje na politiky Matyáš.

Průmyslová výroba roste díky automobilovému sektoru

Průmyslová výroba, klíčové odvětví tuzemské ekonomiky, je zřejmě v lepší kondici, než analytici čekali. Výroba v srpnu meziročně vzrostla o 1,6 procent. Odhady přitom hovořily o očekávánem propadu o více než jeden procentní bod. Meziměsíčně průmysl vzrostl dokonce o 4,2 procenta.

K meziročnímu růstu produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která posílila o 26,1 procenta, výroba pryžových a plastových výrobků zvýšená o 4,1 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem o 2,8 procenta.

Naopak největší pokles zaznamenala průmyslová výroba v odvětví těžba a dobývání, a to o 14,1 procenta. Rovněž výroba chemických látek a přípravků výrazně klesla, konkrétně o 10,2 procenta, a o 3,6 procenta se snížila výroba strojů a zařízení.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,3 procenta, informoval také Český statistický úřad. Ty ze zahraničí vzrostly o 15,6 procenta, domácí o 6,4 procenta.

„Celý průmysl v srpnu zaznamenal meziroční růst i přesto, že počet pracovních dnů nehrál v jeho prospěch. Ačkoli produkci v srpnu do značné míry podpořily mimořádné faktory, věříme, že i v dalších měsících si průmysl kladné přírůstky udrží. Tomuto předpokladu nahrávají jak průzkumy mezi manažery průmyslových firem tak i statistika nových zakázek. Ekonomika má díky impulsu z průmyslu solidní předpoklady vykázat mezikvartální růst i ve třetím kvartálu,“ uvedl ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.


Čtěte také:

Propad stavebnictví se zastavil, průmyslová výroba mírně rostla

Krize ve stavebnictví: ceny klesly o čtvrtinu, marže firem jsou záporné

Vzpruha uprostřed stavební krize: Bachl postaví v Česku novou továrnu

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web