Stavitelé bytů věští další rok hojnosti, hypotéky zůstávají levné

Developerské firmy ani v letošním roce neočekávají zvolnění prodejního tempa novostaveb. Proto budou na trh uvádět minimálně tolik bytů jako v roce 2015. Motorem poptávky jsou mimo jiné investoři, kteří v poslední době začali nakupovat byty za účelem pronájmu.

Domy společnosti Central Group
9.1.2016 6:20   |  

Celkové prodeje nových bytů za loňský rok vzrostly podle různých odhadů na 6500 až 7000 jednotek. Letos by se měly dostat ještě výš.

„Ekonomové se shodují, že pozitivní ekonomické vlivy, a především nízké úrokové sazby hypoték, vydrží ještě alespoň část příštího roku,“ uvedl šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. Generální ředitelka konkurenční firmy Skanska Reality Naďa Ptáčková považuje nabídku s poptávkou za vyrovnanou. Trh je tedy podle ní zdravý a přehřátí zatím nehrozí.

„Roste podíl těch, kteří koupi bytu považují za výhodnou alternativu uložení peněz. Investice do bytu se letos vyplatí i s hypotékou, protože příjem z pronájmu dobře zvoleného bytu bude vyšší než splátka hypotéky,“ řekl majitel developera Ekospol Evžen Korec.

Nebude co prodávat

Developeři se minulý rok pustili jako o závod do akvizic pozemků pro další výstavbu. „Do nákupů v Praze plánujeme dále investovat ještě další stamiliony korun,“ poznamenala šéfka Skanska Reality Ptáčková.

Aktuální čísla z Českého statistického úřadu ukazují, že za prvních jedenáct měsíců loňského roku začali developeři v metropoli stavět 3225 bytů. Tedy zhruba polovinu z toho, co se prodalo. „Pokud se s takto vysokou poptávkou brzy nesrovná také rychlost povolování nových staveb, developeři brzy nebudou mít co prodávat,“ upozornil Kunovský z Central Group.

Stavebníci mají v současnosti v hlavním městě napjaté vztahy s řadou radnic kvůli povolování nových projektů. „Dvouletá příprava a schvalování takzvaných Pražských stavebních předpisů přinesly do přípravy nových staveb neuvěřitelný zmatek a chaos,“ dodal ředitel Ekospolu Korec.


Čtěte také:

Developeři dupnuli na brzdu, výstavba kanceláří zamrzne

Levné peníze roztočily český byznys, investičním hitem byly reality

Činžáky jsou hitem realitní horečky, skupují je hlavně domácí investoři

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky

Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky

Radikální organizace Islámský stát (IS) vybojovala v roce 2012 velké části území východosyrské provincie Dajr az-Zaur a postupně tam přebudovala školský systém. Podle materiálu,… více

Mobilní web