Subterra chce stavět tunely ve Švédsku

Stav českého stavebnictví způsobuje stavařům chronický bolehlav. Avšak některé podniky, například společnost Subterra, úspěšně zkouší štěstí v cizině. Firma se účastní prvních velkých tendrů ve Švédsku. Jakožto lídr stavařského sdružení také vyhrála dvoumiliardovou zakázku v Maďarsku.

stavba dálnice
10.1.2014 6:39   |  

„V závěru loňska jsme zaslali požadované dokumenty pro prekvalifikaci na výstavbu podzemního kolektoru ve Stockholmu,“ uvedl mluvčí Subterry Vladislav Beneš. Pokud společnost v tendru uspěje, získá zakázku zhruba za 200 milionů korun. Ve Švédsku však česká firma větří mnohem tučnější sousta zvláště v podobě dalších tunelových a železničních zakázek.

V případě Maďarska už má ale Subterra vrabce v hrsti, a to mnohem tučnějšího, než je holub na švédské střeše. Český podnik nyní v Maďarsku vyhrál tendr na přestavbu železničního uzlu Székesfehérvár s nabídkovou cenou v přepočtu za 2,3 miliardy korun. Na samotnou Subterru z této částky připadne zhruba 900 milionů, dodal zástupce podniku.


Čtěte také: Průmyslu se v listopadu dařilo, stavebnictví pokračuje v pádu


Subterra rovněž nově zabodovala také v soutěži na výstavbu osmnácti mostů kolem maďarské dálnice M43. Z této zakázky bude tuzemská firma inkasovat přes čtvrt miliardy korun. Také v tomto případě je Subterra členem stavařského sdružení.

Zahraniční zakázky tvoří asi čtvrtinu tržeb Subterry, které předloni dosáhly zhruba čtyř miliard korun. „Předpokládáme, že náš obrat realizovaný v zahraničí v roce 2013 bude činit asi jednu miliardu korun,“ dodal mluvčí Beneš.

V zahraničí je jako doma též společnost PSJ. Podnik původem z Vysočiny staví tradičně v Rusku. Nedávno ale firma vstoupila i do developerského projektu v hlavním městě USA Washingtonu.

Byznys v zahraničí má ale i svá rizika. Vyprávět o tom může Metrostav, do jehož skupiny Subterra patří. Když v roce 2008 udeřila na Island finanční krize, znamenalo to pro Metrostav, který tam tehdy razil tunely, nemalé potíže a ohrožení zisků. S Metrostavem spřízněný slovenský Doprastav zase málem vykrvácel na zakázkách v Polsku.

Současně platí, že ne všechny stavební firmy působící v Česku mohou dělat byznys za hranicemi. Týká se to hlavně firem s velkými zahraničními matkami, které už mají mapu Evropy pokrytou a logicky nechtějí, aby se jejich dcery navzájem požraly.


Čtěte také:

Subterra vysoutěžila zakázku v Německu

Subterra má o 14 procent méně stavebních zakázek

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web