Svět zažívá boom mrakodrapů, ve výstavbě jasně vede Asie

Fotogalerie V loňském roce byl dokončen rekordní počet mrakodrapů. Jak uvádí týdeník Economist, celkem byla v roce 2014 postavena téměř stovka budov, které mají přes 200 metrů. Jestliže se v dřívějších dobách stavěly mrakodrapy především v Severní Americe, v posledních letech jasně vede Asie, píše Economist.

1. Burj Khalifa (828 metrů) Dalších 12 fotografií v galerii
18.12.2015 11:10   |  

Až do roku 1990 byly nejvyšší stavby téměř vždy budovány v Severní Americe. V období kolem druhé světové války se první výškové budovy objevily také v Evropě a Jižní Americe. Od roku 1990 se však centrem výstavby stala Čína, Malajsie a Tchaj-wan, případně Blízký východ, píše Economist.

Nejvyšší budovy světa

Od roku 1885 se výškový rekord zvýšil každý rok v průměru o tři metry. Od roku 1960 se tempo zvýšilo - mrakodrapy každý rok „vyrostou“ o necelých pět metrů.

Otázkou však zůstává ekonomický smysl těchto budov. Týdeník Economist s odkazem na různé studie uvádí, že ideální výška budovy je 63 pater. Průměrný mrakodrap má však v dnešní době 170 pater.


Čtěte také:

Nejvyšší mrakodrapy v Česku mají zelenou

Největší budova světa se otevírá. Opera v Sydney by se dovnitř vešla dvacetkrát

Číňané vytiskli nejvyšší budovu na světě. Má pět pater

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web