Svět zažívá boom mrakodrapů, ve výstavbě jasně vede Asie

Fotogalerie V loňském roce byl dokončen rekordní počet mrakodrapů. Jak uvádí týdeník Economist, celkem byla v roce 2014 postavena téměř stovka budov, které mají přes 200 metrů. Jestliže se v dřívějších dobách stavěly mrakodrapy především v Severní Americe, v posledních letech jasně vede Asie, píše Economist.

1. Burj Khalifa (828 metrů) Dalších 12 fotografií v galerii
18.12.2015 11:10   |  

Až do roku 1990 byly nejvyšší stavby téměř vždy budovány v Severní Americe. V období kolem druhé světové války se první výškové budovy objevily také v Evropě a Jižní Americe. Od roku 1990 se však centrem výstavby stala Čína, Malajsie a Tchaj-wan, případně Blízký východ, píše Economist.

Nejvyšší budovy světa

Od roku 1885 se výškový rekord zvýšil každý rok v průměru o tři metry. Od roku 1960 se tempo zvýšilo - mrakodrapy každý rok „vyrostou“ o necelých pět metrů.

Otázkou však zůstává ekonomický smysl těchto budov. Týdeník Economist s odkazem na různé studie uvádí, že ideální výška budovy je 63 pater. Průměrný mrakodrap má však v dnešní době 170 pater.


Čtěte také:

Nejvyšší mrakodrapy v Česku mají zelenou

Největší budova světa se otevírá. Opera v Sydney by se dovnitř vešla dvacetkrát

Číňané vytiskli nejvyšší budovu na světě. Má pět pater

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web