Tendr Prahy 11 vyhrála firma bez majetku

27.9.2010 7:45   |  

Výběrové řízení městské části Praha 11 na prodej pozemků pro komerční projekt na Litochlebském náměstí vyhrála firma, která nedisponuje téměř žádným majetkem. Investorské zkušenosti a finanční prostředky pro realizaci výstavby kancelářského komplexu přitom byly základními podmínkami tendru, který vypsalo současné vedení městské části.

Vítězem soutěže zhruba na 6800 metrů čtverečních pozemků se začátkem letošního roku stala firma Tweelingen. Ta podle dokumentů, které má deník E15 k dispozici, ke konci roku 2009 disponovala dlouhodobým majetkem ve výši necelých 1,2 milionu korun. Jak dále vyplývá z účetní uzávěrky, celková aktiva činila 9,4 milionu korun a z toho 7,5 milionu byly půjčky.

Na trhu zcela neznámá firma nechce zveřejnit svoji majetkovou strukturu. Na písemný dotaz deníku E15 ohledně finančního zázemí a dosud realizovaných realitních projektů firma neodpověděla. Tyto informace už dříve odmítla poskytnout i mluvčí radnice Prahy 11 s tím, že „není zástupcem ani mluvčím společnosti“. V podmínkách výběrového řízení přitom městská část uváděla, že hledá partnera, jenž disponuje potřebnými investorskými a odbornými zkušenostmi a prostředky.

Tweelingen sídlí v bytovém domě v Praze 6 spolu s několika dalšími společnostmi s utajenou majetkovou strukturou. Na stejné adrese má bydliště členka jejího představenstva Olga Erhartová.

Za obecní pozemek na Litochlebském náměstí má firma podle předkupní smlouvy zaplatit přes deset milionů korun. Metr čtvereční ji vyjde na necelých 1600 korun. I když se jedná o několikanásobně nižší cenu, než za kolik se prodávají podobné pozemky poblíž metra, radnice se hájí tím, že vycházela ze znaleckého posudku. Tweelingen vyhrál výběrové řízení s projektem desetipatrové budovy, přičemž Praha 11 vzápětí souhlasila s navýšením až na 23 pater.

V poslední době nejde o jedinou transakci s pozemky v Praze 11, kterou provázejí pochybnosti. V červnu schválilo pražské zastupitelstvo prodej 38 tisíc metrů čtverečních v Opatově firmě Starochodovská, která vznikla jen pár dnů před tímto obchodem. Cena 1912 korun za metr čtvereční byla v této developersky atraktivní lokalitě rovněž nezvykle nízká.

Rozhodnutí o dalším kontroverzním projektu na území Prahy 11, komplexu Porto Háje, radnice prozatím pozastavila. Investor plánovaného 120metrového věžáku u metra Háje, společnost Melit, rovněž tají svoji majetkovou strukturu. Radní Prahy 11 v reakci na protesty místních obyvatel žádají po investorovi, aby projekt mírně upravil. Tento požadavek se však netýká výškové dominanty.

Autor: Denisa Novotná l Praha

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web