Útok na Cimex. Firmu chce někdo připravit o nemovitosti za miliardy | E15.cz

Útok na Cimex. Firmu chce někdo připravit o nemovitosti za miliardy

Daniel Novák

Patnáct firem, kterým patří domy a hotely po celém Česku, změnilo vlastníka. Původní majitel, kterým byla skupina miliardáře Petra Lukeše, ale o ničem nevěděl.

Jedna z největších českých hotelových sítí Orea Hotels, hotely jako je legendární Pyramida v Praze 6 nebo Zvon v Mariánských Lázních a řada dalších nemovitostí ze skupiny Cimex v součtu za miliardy korun čelí pokusu o převzetí. Celkem patnáct firem, v nichž jsou tyto reality umístěné, podle obchodního rejstříku změnily majitele i statutární orgán. Avšak původní vlastník Cimex nic netušil. Změny jsou proto podle skupiny neoprávněné a neodpovídají právnímu stavu.

„Zjevně se jednalo o připravenou akci s použitím falšovaných dokumentů. Podnikáme veškeré právní kroky vedoucí k nápravě do relevantního stavu. Samozřejmě jsme se obrátili na policii a podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl E15.cz Pavel Štastný, ředitel vnitřních záležitostí Cimexu.

Nové Mariánské Lázně: Cimex je přestaví za miliardy

Hlavním motivem pachatele bylo podle manažera získání majetkového prospěchu. „Zatím  neevidujeme žádnou přímou finanční škodu, případné škody způsobené jednáním neoprávněné osoby v dotčených společnostech nám aktuálně též nejsou zatím známy, věc je ve stádiu šetření a prověřování,“ doplnil Štastný z Cimexu. Újmou je podle něj fakt, že došlo k neoprávněnému nakládání s majetkem koncernu.

Firmy s majetkem v miliardách korun  vyvedla z Cimexu letos na jaře založená společnost Philomena se základním kapitálem deset tisíc korun. Jejím vlastníkem a jednatelem je Viktor Chlup ze severočeského Lučního Chvojna.

Obálky s Krtečkem a bílí koně. Výrobci osvětlení čelí novému insolvenčnímu útoku

„Firmy ze skupiny Cimex jsem koupil od pana Kosnara (Miroslav Kosnar, generální ředitel Cimexu - pozn. red.),“ sdělil Chlup. Tvrzení Cimexu, že změny v obchodním rejstřík nechal udělat neoprávněně, označil za „zajímavé“. Po otázce, zda může transakci doložit příslušnými smlouvami a podpisy, Chlup telefonní rozhovor ukončil.   

„Případ podobného rozsahu je v České republice ojedinělý,“ reagoval na kauzu advokát Bystrík Bugan, který se zabývá obchodním právem. U zápisu do rejstříku o některých zápisech podle něj soud nerozhoduje usnesením, ale rovnou je zapíše a pošle aktuální výpis. „Dotčená společnost se v takových případech nemůže odvolat,“ dodal právník Bugan.

Číňané koupili za gigantickou sumu sklady Amazonu včetně centra u Prahy

Pro Viktora Chlupa není kontroverzní vstup do firem ze skupiny Cimex prvním angažmá v byznysu. V minulosti byl představitelem společností napojených později na podnikatele Víta Zaorálka. Ten byl v roce 2014 odsouzený na čtyři roky vězení coby hlava organizované skupiny za tunelování devíti firem se škodou přes sto milionů korun.

Pojítkem mezi Chlupem a Zaorálkem je například zkrachovalá realitní firma Sidia. Do ní mimo jiné proudily peníze z aktuálně likvidovaného Metropolitního spořitelního družstva. O konkurz firmy Sidia se podle informací zveřejněných insolvenčním správcem v současnosti zajímá také policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!