V Nové zelené úsporám zůstane z letoška necelá miliarda

Do rozpočtu programu Nová zelená úsporám na příští rok převede Státní fond životního prostředí necelou miliardu korun, která se nestihla vyčerpat z letošní výzvy. V polovině prosince fond evidoval 4272 žádostí o dotaci na zateplení a další úsporné technologie pro rodinné doby v celkové hodnotě 900 milionů. Celkem bylo pro letošek k dispozici pro majitele rodinných domů 1,9 miliardy korun.

Program Zelená úsporám výrazně pomohl v boji s nezaměstnaností
23.12.2014 6:30   |  

Kolik peněz si budou moci žadatelé rozdělit na zateplování v Nové zelené úsporám v příštím roce, zatím není jasné. „Kromě přesné částky, kterou budeme převádět do druhé výzvy, ještě nejsou ukončeny prodeje emisních povolenek, takže neznáme příjem z těchto aukcí,“ říká Lenka Brandtová, mluvčí SFŽP.

Do karet zateplovacího programu hraje skutečnost, že ceny emisních povolenek od začátku roku vzrostly o 40 procent. Díky pokračujícím diskusím o reformě trhu s povolenkami v Evropské unii se čeká další mírný růst cen vypouštěných emisí.

Nové žádosti o peníze z Nové zelené úsporám bude možné v roce 2015 podávat od jara. „Předpokládáme, že výzvu pro bytové domy vyhlásíme v březnu, pro rodinné domy v dubnu,“ dodává Brandtová.

Zjednodušení administrativy

Státní fond životního prostředí se pokusil v létě zrychlit čerpání peněz z Nové zelené úsporám zjednodušením administrativy. „Je dobře, že nové vedení SFŽP výrazně zkrátilo administraci žádostí a žadatelům už nechodí nesmyslné připomínky typu požadavku na zaokrouhlení hodnoty na stejný počet desetinných míst v projektové dokumentaci a energetickém posudku,“ hodnotí kroky fondu Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.

Větší zájem rodin o dotace na zateplování brzdí mimo jiné dřívější špatné zkušenosti s programem u projektantů a energetických specialistů, kteří připravují posudky, projekty a pomáhají s žádostmi o dotace. „Tito lidé jsou přitom klíčoví pro komunikaci s vlastníky rodinných domů. Dokážou je při jednom setkání buď odradit, nebo jim naopak vysvětlit smysluplnost programu a výhodnost pro vlastníka,“ dodává Holub.


Čtěte také:

Dotaci na zateplení můžete získat do konce roku

Zelená úsporám stále neláká. Ministerstvo prodloužilo příjem žádostí

O zateplovací dotace není zájem, státu zůstanou stovky milionů

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web