Velké vodní stavby podraží o téměř dvacet milionů kvůli vícepracem

Za dvě momentálně největší vodní stavby na českých řekách zaplatí stát o miliony korun více, než původně čekal. Jak při budování Hněvkovického jezu s plavební komorou u Týna nad Vltavou, tak při rekonstrukci labské plavební komory Velký Osek se nelze vyhnout takzvaným vícepracem. Oba projekty si je vyžadují kvůli nečekaným zjištěním přímo na staveništi.

Hněvkovický jez Dalších 8 fotografií v galerii
18.1.2016 6:38   |  

Cena zdymadla v jihočeských Hněvkovicích vzroste o patnáct milionů na více než 225 milionů. „Dodatečné práce se týkaly náročnějšího zakládání plavební komory v řece, kdy se po otevření stavební jámy vyskytly geologické poruchy a velké přítoky spodní vody, které vyžadovaly dodatečné injektáže a jiná opatření,“ uvedl zástupce ředitele Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Umístění Hněvkovického jezu

Podle něj projektantské průzkumy nemohou podobné poruchy uprostřed řeky dopředu odhalit. Další vícepráce se prý už v Hněvkovicích neočekávají. „Nejvíce nejasností bývá při zakládání staveb,“ doplnil. Hněvkovický jez je poslední stavbou na nové vodní cestě z Českých Budějovic k Orlické hrázi. Cesta se lodím otevře pro sezonu 2017.

Rekonstrukcí plavební komory Velký Osek se zase na podzim završila dvacetiletá sanace labské vodní cesty. I tady stát zaplatí více, konečná cena vzroste o čtyři miliony na 79 milionů korun. Při stavbě se ukázalo, že komora je v horším stavu, než se čekalo. Bylo třeba více bourat i více betonovat.


Čtěte také:

Losos ohrožuje pětimiliardový projekt jezu na Labi u Děčína

Na Vltavě začala stavba poslední plavební komory

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web