Velké vodní stavby podraží o téměř dvacet milionů kvůli vícepracem

Za dvě momentálně největší vodní stavby na českých řekách zaplatí stát o miliony korun více, než původně čekal. Jak při budování Hněvkovického jezu s plavební komorou u Týna nad Vltavou, tak při rekonstrukci labské plavební komory Velký Osek se nelze vyhnout takzvaným vícepracem. Oba projekty si je vyžadují kvůli nečekaným zjištěním přímo na staveništi.

Hněvkovický jez Dalších 8 fotografií v galerii
18.1.2016 6:38   |  

Cena zdymadla v jihočeských Hněvkovicích vzroste o patnáct milionů na více než 225 milionů. „Dodatečné práce se týkaly náročnějšího zakládání plavební komory v řece, kdy se po otevření stavební jámy vyskytly geologické poruchy a velké přítoky spodní vody, které vyžadovaly dodatečné injektáže a jiná opatření,“ uvedl zástupce ředitele Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Umístění Hněvkovického jezu

Podle něj projektantské průzkumy nemohou podobné poruchy uprostřed řeky dopředu odhalit. Další vícepráce se prý už v Hněvkovicích neočekávají. „Nejvíce nejasností bývá při zakládání staveb,“ doplnil. Hněvkovický jez je poslední stavbou na nové vodní cestě z Českých Budějovic k Orlické hrázi. Cesta se lodím otevře pro sezonu 2017.

Rekonstrukcí plavební komory Velký Osek se zase na podzim završila dvacetiletá sanace labské vodní cesty. I tady stát zaplatí více, konečná cena vzroste o čtyři miliony na 79 milionů korun. Při stavbě se ukázalo, že komora je v horším stavu, než se čekalo. Bylo třeba více bourat i více betonovat.


Čtěte také:

Losos ohrožuje pětimiliardový projekt jezu na Labi u Děčína

Na Vltavě začala stavba poslední plavební komory

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web