Z české zemědělské půdy se stává investiční hit

Podhodnocené ceny, rostoucí dotace zemědělcům a k tomu šance profitovat ze scelení rozdrobených pozemků. To je mix příležitostí, který láká čím dál více finančních investorů k nákupům zemědělské půdy v České republice. „Na golfových hřištích už je zemědělská půda tématem,“ řekl člen představenstva Českého fondu půdy Martin Burda, někdejší šéf Investiční společnosti České spořitelny.

Ilustrační foto
15.5.2014 7:21   |  

Ke startu fondu Burdu a jeho partnery přiměl úspěch společnosti Farma Polabí. S tou už nakoupili pro několik desítek privátních investorů pět tisíc hektarů zemědělských pozemků od Hradce Králové po Mladoboleslavsko. Dalším novým hráčem na trhu je Český půdní fond. V jeho čele stojí Jiří Jaklín, který získal investorské ostruhy ve společnosti Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy. Do byznysu se zemědělskou půdou vstupuje také investiční společnost Avant a její fond Česká pole. Firma většinově vlastněná skupinou Natland počítá se vznikem fondu ještě v květnu.

Lákadlem pro investory jsou hlavně nízké ceny půdy v Česku. Dvacet korun za metr čtvereční zemědělského pozemku totiž nyní inkasují jen mimořádní šťastlivci. Tuzemské ceny jsou podle Burdy z Českého fondu půdy zhruba na třetině toho, kolik stojí půda například v Rakousku. „Z dlouhodobého hlediska není tento rozdíl opodstatněný, a lze proto očekávat, že se bude postupně snižovat. Zemědělská půda v České republice bude v příštích letech výrazně zdražovat,“ uvedl manažer Avantu Ondřej Pieran. Fondy mají zájem hlavně o prvotřídní půdu v úrodných oblastech. Například Český půdní fond má políčeno na jižní Moravu.

Lákavé výnosy

Investory do nových fondů má přilákat hlavně vidina dobrého výnosu. Jeho příslib začíná na pěti procentech a končí na dvanácti. I nejnižší očekávaný výnos je ale lukrativní. „Kde si dnes sáhnete na pět procent,“ klade si řečnickou otázku Martin Burda.

Hlavním zdrojem zhodnocení má být scelení roztříštěných parcel a jejich budoucí prodej. „Primárním zdrojem zhodnocení bude kapitálový výnos z rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou zemědělské půdy,“ sdělil zástupce Avantu Ondřej Pieran.
Budoucí kupci rozsáhlých celků půdy mohou být například velké finanční skupiny. „Očekáváme, že když vytvoříme kvalitní a konsolidované portfolio, tak do deseti let tu budou větší investiční hráči, kteří si budou ochotní za nákup dobrého portfolia připlatit,“ říká člen dozorčí rady Českého půdního fondu Petr Vomastek.


K tématu čtěte také: Zemědělská půda je v Česku levnější než na Slovensku


Další výnosy si fondy slibují od vyšších výnosů z pronájmu půdy farmářům. Vyjednávací síla velkých vlastníků totiž bude jiná než u majitelů malých políček či luk. V současnosti roční výnos z pronájmu pozemku zpravidla nepřevyšuje tři procenta.

Zisk nelze čekat hned

Byznys se zemědělskou půdou je ale jen pro dlouhodobé investory. „Fond bude určen především pro investory s delším investičním horizontem, alespoň pět, optimálně však osm let. Odměnou bude velmi zajímavý výnos za zachování omezené míry rizika,“ poznamenal Pieran z Avantu.

Noví půdní dravci začínají jako fondy kvalifikovaných investorů. To znamená, že po zápisu u České národní banky budou brát jen podílníky s minimálním vkladem 125 tisíc eur, tedy asi 3,4 miliony korun. Fond Česká pole při splnění zákonných předpokladů připouští minimální investici jeden milion korun.


Čtěte také:

Sto dní v úřadě: Ministr zemědělství Jurečka se rád chlubí. A občas lže

Zemědělští akademici mají problém s haldou hlíny

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny… více

Mobilní web