Žádné drama v realitách, na trhu se letos protočilo 115 miliard

Krize už není. Tak se dají shrnout výsledky průzkumu společnosti KPMG CEE Property Lending Barometer 2013. Na realitním trhu střední a východní Evropy se podle něj v prvním pololetí uskutečnily transakce za celkem 4,5 miliardy eur, zhruba 115 miliard korun, meziročně o 60 procent více. České banky jsou podle šetření v regionu nejvíce ochotné poskytovat úvěry na realitní projekty.

 Ilustrační foto
16.10.2013 16:39   |  

„Po propadu v minulém roce vykazují banky zvýšený zájem o financování nemovitostních projektů. Omezením pro ně zůstává především očekávaná rizikovost tohoto trhu, která se odráží v jejich požadavcích na podmínky pro poskytnutí financování. Ta se oproti minulému roku nemění,“ poznamenal Pavel Kliment z KPMG Česká republika.

Z hlediska typu projektů banky nejvíce preferují financování kancelářských prostor, následují průmyslové či logistické projekty a obchodní prostory. Na druhé straně zájmu zůstává hotelová výstavba. Středoevropské a východoevropské banky obecně dávají přednost refinancování a financování dokončených projektů před financováním nové výstavby.

České banky štikou v regionu

Ani pokračující pokles stavebního trhu v Česku či další nárůst nezaměstnanosti nezměnil nic na tom, že české banky jsou v regionu nejochotnější úvěrovat výstavbu. Česko je tak potřetí v řadě lídrem Indexu ochoty financovat realitní projekty. Nejvýznamnější transakce na českém trhu se letos zatím týkaly hlavně kancelářských a obchodních prostor.

„České banky byly historicky relativně konzervativní, což se dnes pozitivně projevuje v úrovni problematických realitních úvěrů. Situace je stabilizovaná a finanční instituce jsou ochotné refinancovat půjčky u dokončených projektů a v omezenější míře také financovat novou výstavbu,“ doplnil Kliment.


Čtěte také:

Úrokové sazby hypoték se v září příliš nezměnily, dosahují hodnoty tří procent

Prologis: Výše nájemného celosvětově každoročně poroste o pět procent

Kellner, Vítek a spol. míří s realitním byznysem za hranice


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web