Žádné drama v realitách, na trhu se letos protočilo 115 miliard

Krize už není. Tak se dají shrnout výsledky průzkumu společnosti KPMG CEE Property Lending Barometer 2013. Na realitním trhu střední a východní Evropy se podle něj v prvním pololetí uskutečnily transakce za celkem 4,5 miliardy eur, zhruba 115 miliard korun, meziročně o 60 procent více. České banky jsou podle šetření v regionu nejvíce ochotné poskytovat úvěry na realitní projekty.

 Ilustrační foto
16.10.2013 16:39   |  

„Po propadu v minulém roce vykazují banky zvýšený zájem o financování nemovitostních projektů. Omezením pro ně zůstává především očekávaná rizikovost tohoto trhu, která se odráží v jejich požadavcích na podmínky pro poskytnutí financování. Ta se oproti minulému roku nemění,“ poznamenal Pavel Kliment z KPMG Česká republika.

Z hlediska typu projektů banky nejvíce preferují financování kancelářských prostor, následují průmyslové či logistické projekty a obchodní prostory. Na druhé straně zájmu zůstává hotelová výstavba. Středoevropské a východoevropské banky obecně dávají přednost refinancování a financování dokončených projektů před financováním nové výstavby.

České banky štikou v regionu

Ani pokračující pokles stavebního trhu v Česku či další nárůst nezaměstnanosti nezměnil nic na tom, že české banky jsou v regionu nejochotnější úvěrovat výstavbu. Česko je tak potřetí v řadě lídrem Indexu ochoty financovat realitní projekty. Nejvýznamnější transakce na českém trhu se letos zatím týkaly hlavně kancelářských a obchodních prostor.

„České banky byly historicky relativně konzervativní, což se dnes pozitivně projevuje v úrovni problematických realitních úvěrů. Situace je stabilizovaná a finanční instituce jsou ochotné refinancovat půjčky u dokončených projektů a v omezenější míře také financovat novou výstavbu,“ doplnil Kliment.


Čtěte také:

Úrokové sazby hypoték se v září příliš nezměnily, dosahují hodnoty tří procent

Prologis: Výše nájemného celosvětově každoročně poroste o pět procent

Kellner, Vítek a spol. míří s realitním byznysem za hranice


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné ocele z Číny. Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek oznámilo, že uvalí finální antidumpingová a antisubvenční cla na… více

Komerční prezentace
Mobilní web