Zámek Kuks může začít čerpat obří dotaci

26.4.2011 6:57   |  

Barokní hospital ve východočeském Kuksu může začít čerpat obří dotaci 450 milionů korun z evropských fondů. Podmínkou pro uvolnění peněz byla stavební povolení, která hospital v minulých týdnech získal. Nebývalý stavební ruch, který areál přemění na vzdělávací centrum, tak může vypuknout už počátkem října, po skončení hlavní turistické sezony. Deníku E15 to řekl kastelán z Kuksu Libor Švec.

Tak rozsáhlou obnovu kukský barokní areál ve svých třísetletých dějinách nezažil. V posledních desetiletích šlo spíše jen o údržbu řádově za milion korun ročně. V podmínkách památkové péče nezvykle vysokou dotaci zajistily právě plány na zbudování vzdělávacího střediska.

To bude sloužit především žákům a studentům škol, dveře budou otevřeny i pro zájemce z řad veřejnosti. Náplní kurzů mají být především takzvané hospitální aktivity, například dějiny farmacie, bylinkářství nebo péče o nemocné.

„Máme devět partnerů od primárního vzdělávání, přes umělecké školy až po Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové. Takže například k nám na kurz přijedou mladí adepti lékárenství a seznámí se s dějinami farmacie. Ve škole za to získají zápočet. Navíc tu budou mít zajištěno bydlení a stravu,“ řekl Švec. Výuka podle něj začne v roce 2015 poté, co utichnou stavební práce. Zápisné do kurzů by mělo pokrýt režii vzdělávacího centra.

Hospital postavil na přelomu 17. a 18. století hrabě František Antonín Špork. Areál pak až do II. světové války sloužil jako zaopatřovací ústav pro přestárlé muže.
Kuks je nejnavštěvovanější památkou v Královéhradeckém kraji, ročně jej navštíví na 60 tisíc platících návštěvníků.

Rozhovor s kastelánem Kuksu čtěte ve středečním E15

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web