Zámek Kuks může začít čerpat obří dotaci

26.4.2011 6:57   |  

Barokní hospital ve východočeském Kuksu může začít čerpat obří dotaci 450 milionů korun z evropských fondů. Podmínkou pro uvolnění peněz byla stavební povolení, která hospital v minulých týdnech získal. Nebývalý stavební ruch, který areál přemění na vzdělávací centrum, tak může vypuknout už počátkem října, po skončení hlavní turistické sezony. Deníku E15 to řekl kastelán z Kuksu Libor Švec.

Tak rozsáhlou obnovu kukský barokní areál ve svých třísetletých dějinách nezažil. V posledních desetiletích šlo spíše jen o údržbu řádově za milion korun ročně. V podmínkách památkové péče nezvykle vysokou dotaci zajistily právě plány na zbudování vzdělávacího střediska.

To bude sloužit především žákům a studentům škol, dveře budou otevřeny i pro zájemce z řad veřejnosti. Náplní kurzů mají být především takzvané hospitální aktivity, například dějiny farmacie, bylinkářství nebo péče o nemocné.

„Máme devět partnerů od primárního vzdělávání, přes umělecké školy až po Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové. Takže například k nám na kurz přijedou mladí adepti lékárenství a seznámí se s dějinami farmacie. Ve škole za to získají zápočet. Navíc tu budou mít zajištěno bydlení a stravu,“ řekl Švec. Výuka podle něj začne v roce 2015 poté, co utichnou stavební práce. Zápisné do kurzů by mělo pokrýt režii vzdělávacího centra.

Hospital postavil na přelomu 17. a 18. století hrabě František Antonín Špork. Areál pak až do II. světové války sloužil jako zaopatřovací ústav pro přestárlé muže.
Kuks je nejnavštěvovanější památkou v Královéhradeckém kraji, ročně jej navštíví na 60 tisíc platících návštěvníků.

Rozhovor s kastelánem Kuksu čtěte ve středečním E15

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web