Apple padá ještě níž: nepřesvědčilo přijetí nového iPhonu v Číně

Akcie Applu ztratily v pátek téměř čtyři procenta. Po krátké přestávce tak pokračovaly v sestupu - skončily na hodnotě 509,79 dolaru. Trh reagoval na nepřesvědčivé přijetí telefonu iPhone 5 v Číně a snížení odhadů dodávek těchto přístrojů. Z rekordní úrovně 705,07 dolaru ze 21. září už Apple ztratil čtvrtinu své hodnoty. Akcie firmy jsou nejníže za posledních 10 měsíců.

 iPhone 5 vs  iPhone 4s
15.12.2012 15:35   |  

Apple v pátek vstoupil s iPhonem 5 na čínský trh. Očekávalo se, že tamní zájem o nový smartphone vlije do žil firmy krev a zastaví propad tržního podílu Applu v druhé největší ekonomice světa. První zprávy ale naznačují, že poptávka po iPhonu 5 nebude tak vysoká, jak se čekalo.

„Vstup iPhonu 5 na čínský trh byl překvapivě tichý. Je ale možné, že k tomu přispělo špatné počasí a sníh a také nutnost předobjednávat, aby se zabránilo dřívějším strkanicím a výtržnostem,“ komentoval to pro Reuters analytik Jefferies Peter Misek.


Vývoj akcií Applu za poslední rok


Misek ale každopádně snížil odhad celosvětových prodejů iPhone v období od ledna do března z 52 milionů na 48 milionů. Podle Miseka už Apple omezil objednávky u dodavatelů, aby zabránil přebytku zásob.

Prodeje iPhonů a iPadů nepůjdou tak dobře, jak se dosud čekalo, ani z pohledu UBS Investment Research. Společnost snížila cílovou cenu akcií Applu z 780 dolarů na 700 dolarů. Podle analytika UBS Steven Milunovich je třeba počítat s pomalejším růstem firmy.

I v Číně se začínají prosazovat konkurenti - hlavně výrobci na platformě Android. „Podle informovaných zdrojů z Číny se zřejmě prodejům iPhonu 5 nebude dařit tak jako iPhonu 4S,“ uzavřel Milunovich.


Čtěte také:

V Applu se chytili za nos - na iPhony se vrací Google Maps

Tim Cook se snaží najít pro Apple vlídnější tvář

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web