Apple se snaží co nejvíce odstřihnout od Googlu

Apple se stále více vymezuje vůči Googlu. Dřívějšího partnera dnes považuje za svého předního konkurenta – hlavně v oblasti smartphonů, kde iPhony soupeří s chytrými telefony na platformě Android. Na konferenci pro své vývojáře v San Francisku Apple představil novinky, které odklon od Googlu jasně potvrzují.

 Apple
12.6.2012 13:12   |  

První zásadní oblast, kde se Apple osamostatňuje, je oblast map a navigací. Firma z kalifornského Cupertina podle očekávání oznámila, že nově ve svém mobilním systému pro iPhony a iPady bude nabízet vlastní mapovou aplikaci a nebude se tak už dál spoléhat na řešení od Googlu.

Apple dokonce přichází rovnou i s novým 3D zpracováním map. Konkurovat chce i u navigací – tam si data kupuje firmy od Tomtom, na kterou u svých silničních map spoléhá také Google.

Apple oklešťuje pozici Googlu i ve vyhledávání. Google sice zůstává jako výchozí prohlížeč iPhonů a iPadů, v šesté verzi operačního systému iOS se ale posiluje úloha hlasové asistence Siri. Ta je lépe napojena na systém a je alternativou pro klasické webové vyhledávání. „Vlastní mapy Applu a vylepšená Siri znamenají pro Google a na jeho služby navázaný reklamní byznys ohrožení,“ uvedl pro Wall Street Journal analytik Jefferies & Co. Peter Misek.


Čtěte také:

Google se připravuje na rozchod s Applem, začal vytvářet 3D mapy

Novinky Applu: lákadlem má být notebook s nevídaným rozlišením


Posílit iPhony a iPady v boji s Androidy o přízeň spotřebitelů má také užší spolupráce Applu s Facebookem. Začlenění Facebooku do mobilního systému například usnadní sdílení odkazů či fotografií na této sociální síti, umožní také synchronizaci kontaktů a kalendáře. Konkurence takovouto integraci Facebooku nabízí delší dobu, Apple ji dojednal až teď.

„Apple zkoumá nové cesty, jak nabízet a sdílet věci, které nemají nic společného s Googlem,“ komentoval poslední kroky Applu pro Financial Times Benedict Evans z Enders Analysis.

Apple ví moc dobře, proč se potřebuje vůči Googlu vymezit. Androidí telefony totiž v letošním prvním čtvrtletí ukrojily ze světové poptávky 59 procent, iPhony jen 23 procent. Přitom tyto smartphony jsou pro Apple klíčové – starají se o 58 procent jeho tržeb.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Ceny umění začaly zase růst, galeristé očekávají úspěšný rok

Ceny umění začaly zase růst, galeristé očekávají úspěšný rok

Galerie Kodl, která stála za loňskými aukčními rekordy výtvarného umění, loni zvedla obrat o 46 procent. Kromě osvědčené české moderny roste zájem i o poválečné a současné umění. více

Komerční prezentace
Mobilní web