Architekt Rousek zaujal NASA návrhem kosmické lodě

29.9.2010 8:43   |  

Jako nejzajímavější inovaci z konference Explore NOW ve Washingtonu, kterou pořádala americká kosmická agentura NASA, hodnotila média design vesmírné lodě s umělou gravitací pro misi k asteroidu. Autoři? Český architekt Tomáš Rousek a jeho kolega Brian Wilcox z NASA.

Rotující kosmickou loď s umělou gravitací navrhli ve dvou variantách: s nafukovacím obytným modulem speciálně vymyšleným pro umělou gravitaci anebo s využitím už existujícího modulu Tranquility, který funguje na Mezinárodní kosmické stanici ISS a jejž na objednávku evropské a italské kosmické agentury postavila společnost Thales Alenia Space.

Obytný modul s posádkou mají s hlavní pohonnou částí kosmické lodi spojovat kevlarová lana dlouhá 150 až 200 metrů a obě části by se měly otáčet kolem sebe rychlostí dvou otáček za minutu. Koncepty nyní NASA vyhodnocuje pro plán vývoje nových technologií.

„Navrhuji od grafiky přes zelenou architekturu až po obytná kosmická plavidla,“ říká Tomáš Rousek. Jak dodává, jejich koncept je realistický a nabízí jedno z řešení, jak naložit s mezinárodní stanicí ISS v budoucnosti.

Tomáš Rousek

Absolvoval Fakultu architektury na pražské ČVUT a Mezinárodní kosmickou univerzitu ISU ve Štrasburku. Nyní je ředitelem mezinárodní architektonické a designérské společnosti A-ETC a spolupracuje s NASA v Los Angeles, kde letos zkoumal umělou gravitaci. Na nynějším Mezinárodním astronautickém kongresu v Praze s kolegou Ondřejem Doulem představili své projekty lunárního modulu a hotelu na oběžné dráze.

Autor: jet

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web