Australské fondy koupily České Radiokomunikace

7.12.2010 7:14   |  

Společnost Falcon Group, ovládaná ze tří čtvrtin fondy Mid Europa Partners, prodá České Radiokomunikace za 574 milionů eur australským fondům Macquarie. Ty se specializují na investice do infrastruktury, spoluvlastní například letiště v Sydney a byly i mezi zájemci o podíl v Letišti Praha, když se před třemi lety zvažoval jeho prodej.

Mid Europa Partners uzavírají transakci, na kterou jako první upozornil v září deník E15.

Na prodeji Českých Radiokomunikací se jako poradce podílela banka Goldman Sachs a právní kancelář White&Case. Transakce ještě podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Podle informací E15 byly fondy Macquarie od počátku favoritem tendru. O firmu projevoval zájem ještě jeden infrastrukturní fond a jeden strategický investor.

Společnost České Radiokomunikace jsou největším vlastníkem vysílací infrastruktury a zároveň bezmála čtyřprocentním spoluvlastníkem telekomunikačního operátora T-Mobile.

Mid Europa Partners koupily České Radiokomunikace v konsorciu s investiční bankou Lehman Brothers a investiční společností Al Bateen Investment ze Spojených arabských emirátů před čtyřmi roky.

Tehdy za ně zaplatily 1,2 miliardy eur. Současná nižší prodejní cena odráží změny, kterými firma prošla. ČRa prodaly před rokem za nezveřejněnou sumu všech 170 tisíc retailových zákazníků firmě T-Mobile. „Šlo o logické rozdělení firmy. Retailové telekomunikační služby jsou atraktivní pro jinou skupinu investorů než operátor datových řešení a televizního signálu,“ vysvětlil obeznámený zdroj.

ČRa zajišťují pozemní televizní a rozhlasové vysílání pro 98 procent českého trhu a poskytují služby pro zhruba 500 firemních klientů. Mid Europa Partners je investiční fond s centry v Londýně, Budapešti a Varšavě. Spravuje aktiva ve výši 3,2 miliardy eur. Ve střední Evropě investuje od roku 1999. Macquarie byla založena v roce 1969 a nyní zaměstnává 15,5 tisíce lidí. Na konci září spravovala aktiva v hodnotě 317 miliard australských dolarů.

Autor: Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web