BNP Paribas má v zástavě televizi Nova

15.12.2010 7:29   |  

Aktiva silně zadlužené televize Nova si v letošním roce již podruhé zahrála roli zástavy. Mateřská firma CME, respektive její dceřiné společnosti CME Media Enterprises a CME Investments, zastavily největší českou komerční televizi ve prospěch londýnské investiční banky BNP Paribas Trust Corporation. Deník E15 má příslušné smlouvy k dispozici.

Zástava souvisí s revolvingovým úvěrem 1,5 miliardy korun, který CET 21 na podzim získala od bankovního konsorcia, jehož součástí byla kromě BNP Paribas ještě JPMorgan, Citigroup Global Markets, ING Bank a Česká spořitelna.

Londýnská banka nezískala páku jen na samu televizi, ale i na její výrobní firmu. Součástí zástavy se podle smluv stala i společnost Media Pro Pictures, která pro Novu vyrábí a vyvíjí zábavní pořady, magazíny, seriály nebo koprodukuje filmy. Nova k záležitosti jako obvykle zaujala pozici mrtvého brouka. „Otázky týkající se obchodních kontraktů do médií nekomunikujeme,“ reagovala mluvčí Novy Michaela Fričová.

Zástavní právo bude platit do doby splnění všech pohledávek. Celkem byl úvěr podle materiálů pro americkou komisi pro cenné papíry poskytnut na pět let do roku 2015. O modelu splátek revolvingového úvěru nebyly zveřejněny žádné informace, pouze do čtvrtého výročí podpisu smlouvy v roce 2014 by se měl objem úvěru snížit na 750 milionů korun.

Poprvé v letošním roce majetek Novy fungoval jako zástava v případě úvěru od České spořitelny, Unicredit Bank a BNP Paribas z prosince 2009 v objemu tří miliard korun. Ručila za něj třemi dceřinými firmami CME Slovak Holdings, Jyxo a Blog Internet nebo budovami a pozemky na Barrandově. Do poloviny roku 2010 z něj čerpala 2,8 miliardy korun. Celý dluh měl být původně splacen do 30. dubna 2012 s možností prodloužení o jeden rok. Nakonec byl splacen letos v říjnu, když se CET 21 podařilo na evropský trh umístit dluhopisy o objemu 170 milionů eur. Ty jsou splatné do roku 2017.

Dluhy Novy se počítají v miliardách korun. Podle interních materiálů CME, které má deník E15 k dispozici, celkový dluh CET 21 k 31. prosinci 2009 činil skoro 635 milionů dolarů (11,67 miliardy korun podle tehdejšího kurzu). Z toho 9,7 miliardy korun dlužila CME Investments.

Autor: Aleš Borovan

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web