Česká UPC prodělala loni rekordních 277 milionů

11.5.2011 7:41   |  

Největší český kabelový operátor UPC Česká republika se loni propadl do nejhorší ztráty za posledních sedm let. Podle dokumentů společnosti, které má deník E15 k dispozici, se prodělek v roce 2010 více než zdvojnásobil na 277 milionů korun, oproti ztrátě 133 milionů korun v roce 2009. Čísla, týkající se tržeb, dokumenty neobsahovaly. Zástupci české pobočky UPC, která patří americké mediální společnosti Liberty Global, se nechtěli k hospodářským údajům vyjádřit.

„Finanční výsledky UPC Česká republika zásadně nekomentuje,“ reagoval tiskový mluvčí UPC ČR František Malina.

Celková kumulovaná neuhrazená ztráta minulých let dosáhla na konci loňského roku 6,42 miliardy korun. Kvůli hrozivě narůstající kumulované ztrátě firma přistoupila loni na podzim k radikálnímu kroku, když snížila základní kapitál o 4,5 miliardy na 1,123 miliardy korun. Ze získané částky bylo 1,23 miliardy korun určeno na úhradu minulých ztrát, 1,19 miliardy na zvýšení emisního ážia a 2,09 miliardy na tvorbu ostatních kapitálových fondů.


Čtěte také: Kabelová televize UPC začne distribuovat Leo TV


Firma se do pravidelných ztrát ve výši několika desítek milionů korun dostala v roce 2007, když za zhruba devět miliard korun pohltila tehdejší dvojku na kabelovém trhu Karneval Media a její dceřinou firmu Forcable. Ztráty zástupci UPC vysvětlovali vysokými investicemi do kabelových sítí.

Loňská čísla bezpochyby ovlivnil i úbytek zákazníků, kteří si objednali televizní služby. Zatímco v roce 2009 tuzemská UPC registrovala 636 tisíc zákazníků, kteří si předplatili satelit, analogovou nebo digitální kabelovou televizi, loni jich bylo o 26 tisíc méně. Přibylo naopak lidí, kteří si u UPC objednali internet (o 46 tisíc na 408 tisíc) a telefonní připojení (o 21 tisíc na 187 tisíc). Celkem měla společnost na konci roku 2010 přes 755 tisíc individuálních zákazníků.

UPC se rovněž musí vyrovnávat s nástupem menších konkurenčních společností jako Nej TV nebo RIO Media.

Autor: Aleš Borovan

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web