Chemici kooperují s Čínou

20.10.2010 8:40   |  

Přednášky o svých výzkumech uspořádali na Světové výstavě EXPO v Šanghaji a v tamních vědeckých institucích čeští badatelé z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd v Praze. Mají totiž zájem navázat s čínskými vědci spolupráci.

„Čínská věda dělá značné pokroky. Ty nejlepší výzkumné instituce se výrazně prosazují v mezinárodní konkurenci,“ vysvětlil ředitel pražského ústavu Zdeněk Havlas. „Příští rok přijede na naše pozvání do Prahy skupina předních čínských chemiků. A domlouvali jsme i výměnu mladých vědců.“

Pražský Ústav organické chemie a biochemie je nejbohatším výzkumným centrem v Česku. Prodal licence na deset lidských a veterinárních léků, loni měl výnosy přes miliardu korun, což jsou v podmínkách české vědy obrovské peníze.

Přestože ústav spolupracuje se špičkovými vědeckými pracovišti v Evropě i v USA, nechce si nechat ujít příležitost napojit se i na rostoucí potenciál čínských mozků. Čína již investuje do vědy a výzkumu stejný podíl svého hrubého domácího produktu jako Česko (obě země mírně pod 1,5 procenta hrubého domácího produktu); na rozdíl od Česka však v Číně finanční podpora vědy stále roste.

Autor: jet

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web