Chemici kooperují s Čínou

20.10.2010 8:40   |  

Přednášky o svých výzkumech uspořádali na Světové výstavě EXPO v Šanghaji a v tamních vědeckých institucích čeští badatelé z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd v Praze. Mají totiž zájem navázat s čínskými vědci spolupráci.

„Čínská věda dělá značné pokroky. Ty nejlepší výzkumné instituce se výrazně prosazují v mezinárodní konkurenci,“ vysvětlil ředitel pražského ústavu Zdeněk Havlas. „Příští rok přijede na naše pozvání do Prahy skupina předních čínských chemiků. A domlouvali jsme i výměnu mladých vědců.“

Pražský Ústav organické chemie a biochemie je nejbohatším výzkumným centrem v Česku. Prodal licence na deset lidských a veterinárních léků, loni měl výnosy přes miliardu korun, což jsou v podmínkách české vědy obrovské peníze.

Přestože ústav spolupracuje se špičkovými vědeckými pracovišti v Evropě i v USA, nechce si nechat ujít příležitost napojit se i na rostoucí potenciál čínských mozků. Čína již investuje do vědy a výzkumu stejný podíl svého hrubého domácího produktu jako Česko (obě země mírně pod 1,5 procenta hrubého domácího produktu); na rozdíl od Česka však v Číně finanční podpora vědy stále roste.

Autor: jet

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web