Dálkové sledování zdravotního stavu pacientů se vyplatí

8.9.2010 9:51   |  

Sledování pacientů s onemocněním srdce na dálku – pomocí telefonního nebo internetového spojení s nemocnicí – reálně zlepšuje jejich zdravotní stav a snižuje dobu pobytu v nemocnici, a tedy i finanční náklady. Ukázalo to srovnání 25 studií zahrnujících 9500 pacientů. Zveřejnila je britská lékařská databáze Cochrane Library.

Například počet hospitalizací kvůli srdečnímu selhání u pacientů dálkově sledovaných pomocí telefonu činil 164 na tisíc osob, oproti 225 u běžných pacientů.

Nemocní lidé sledovaní na dálku mají zpravidla implantovány do těla přístroje monitorující činnost srdce a některé další zdravotní ukazatele. Prostřednictvím telefonu nebo internetu pak sledovaný člověk posílá do zdravotního centra nahrané informace, které lékaři vyhodnotí. Blížící se potíže mohou zjistit dříve, než si jich všimne sám nemocný, a proto jsou schopni jej pozvat na kontrolu a případnou léčbu včas.
Taková monitorovací zařízení používá v Česku například pražský IKEM.

Autor: jet

Komentáře

Čtěte také

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francouzská vláda vydala seznam devíti zemí včetně České republiky, které nesmějí vyvážet do Francie třešně. Důvodem je používání problematické látky dimetoát v pesticidech. Na… více

Komerční prezentace
Mobilní web