Další návrh z Bruselu: Roboti by měli platit sociální pojištění | E15.cz
Přejít do staré verze E15

Další návrh z Bruselu: Roboti by měli platit sociální pojištění

Další návrh z Bruselu: Roboti by měli platit sociální pojištění
23. června 2016 • 14:43
Návrh Evropského parlamentu chce pracovní roboty klasifikovat jako „elektronické osoby“, přičemž jejich majitelé za ně budou muset platit sociální pojištění. Tento krok by měl pomoct při řešení budoucí otázky chybějících pracovních míst, které dříve zastávali lidé a nyní je nahrazují roboti, informuje The Verge.

Zákon po podnicích požaduje, aby přiznaly ušetřené peníze za sociální pojištění a mimo to by měla vzniknout „European robotics agency“, která bude poskytovat technické, etické a regulační posudky. Návrh má mnoho odpůrců nejen v parlamentu, ale také u firem, které se výrobou robotů zabývají nebo je využívají.

K automatizaci dochází především na výrobních linkách, v příštích desetiletích by ale roboti mohli nahradit i jiná pracovní místa a je potřeba, abychom byli i legislativně připraveni.

Na podobné kroky je podle kritiků příliš brzy a mohl by se tím zbytečně zpomalit technologický vývoj. Patrick Schwarzkopf, generální ředitel podniku VDMA, říká, že prezentované scénáře s roboty mohou nastat v horizontu padesáti, ale ne deseti let, jak je navrhováno.

Celý článek Roboti by měli platit sociální pojištění čtěte na Živě.cz

Autor: Lukáš Kupka
 

businessinfo.cz

  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou
  • Snižte si náklady na byznys v cizině. Žádejte o vrácení DPH
Přejít do staré verze E15