Dell v nákupní horečce. Tento týden kupuje už třetí firmu | E15.cz

Dell v nákupní horečce. Tento týden kupuje už třetí firmu

Dell v nákupní horečce. Tento týden kupuje už třetí firmu
Michael Dell, CEO Dell
• 

Jan Sedlák

Dell v cestě za svou proměnou tento týden koupil už třetí společnost. Po Wyse Technology a Clerity Solutions je to Main Technologies.

Tento týden jsem si se zástupci Dellu vyměnil pěknou řádku e-mailů. Pokaždé jde o to samé – akvizice. Měnící se společnost v posledních čtyřech dnech uskutečnila už třetí obchod, díky kterému se chce posunout pryč od výroby počítačů k poskytovateli IT infrastruktury a služeb. „Jejich tempo je vražedné, jejich nasazení maximální a jejich revírem je cloud,“ zažertoval v e-mailu Ondřej Bačina z českého Dellu. Docela to sedí – poslední akvizice Make Technologies si opět klade ambice přinést více peněz z cloudu.

Nástroje Make Technologies doplní produkty, které Dell získal s předchozím odkupem Clerity Solutions. „Přidáním Clerity Solutions a Make Technologies do týmu Dell Services z nás dělá lídra v oblasti rychle rostoucího trhu s převodem a modernizací aplikací,“ míní šéf divize služeb v Dellu Steve Schuckenbrock. „Nyní můžeme tisícům zákazníkům z veřejného i privátního sektoru nabídnout služby spojené s migrací kritických aplikací na otevřené a standardizované platformy, včetně cloudu.“

V podstatě jde o to, že firmy často potřebují převádět staré kritické aplikace (databáze, CRM a další) z uzavřených sálových počítačů a systémů (mainframe) do nového moderního prostředí. Ze specifických důvodů například není možné starou aplikaci úplně zahodit a pořídit novější, která je výkonnější, má lepší funkce a stojí méně na provozu.

Zpeněžit cloud

Nástroje jako ty od Clerity a Make Technologies umožňují analýzu a automatizovaný převod takových aplikací a jejich kódu, třeba do cloudu. Sledují, jak se aplikace chová v chodu, jaké má napojení a vazby a následně jí dokáže z uzavřeného prostředí „osvobodit“ a převést do moderní podoby, díky čemuž jí je možné nasadit na nových systémech. Ve výsledku je možné aplikaci zmodernizovat, napojit na lepší služby a ušetřit za její provoz.

Dell od začátku roku koupil už 5 společností a kromě jasného sdělení, že už není počítačovou firmou, oznámil rovněž vybudování nové softwarové divize. Je možné, že Michael Dell se svým týmem ještě není s nákupy hotov. Ambice a především prostředky na to mají – firma má na účtech přes 18 miliard dolarů. Největší akvizicí Dellu je koupě Perot Systems v roce 2009, která vyšla na 3,9 miliardy dolarů.

Make Technologies vznikla v roce 1999 a sídlí v kanadském Vancouveru. Jde o soukromě vlastněnou společnost, která nezveřejňuje výsledky svého hospodaření, má ale několik významných zákazníků včetně Exxon Mobil nebo kanadské vlády. Všech 100 zaměstnanců přejde pod divizi Dell Services. Obchod bude dokončen v druhém kvartálu tohoto fiskálního roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!