Emisi akcií Facebooku už napadly první žaloby | E15.cz

Emisi akcií Facebooku už napadly první žaloby

Emisi akcií Facebooku už napadly první žaloby
Facebook
• 
ZDROJ: čtk
23. května 2012 • 10:39
Jeden z nejočekávanějších debutů na burze v historii – IPO Facebooku - provází pachuť. Mnozí investoři začátek obchodování s akciemi internetového giganta považují za zpackaný, mluví se ale i o neférovém zatajování informací. Emisi akcií už napadly první žaloby. Ty míří jak na burzovního operátora Nasdaq, tak přímo na Facebook a na hlavního manažera emise – investiční banku Morgan Stanley.

První žaloba se týká technického nezvládnutí vstupu Facebooku na burzu. Investor Philip Goldberg podal k soudu stížnost jménem všech investorů, kteří přišli o peníze, protože Nasdaq opozdil nebo špatně zorganizoval jejich objednávky na nákup a prodej akcií Facebooku v den, kdy sociální síť vstoupila na burzu. Technická závada zpozdila debut o téměř půl hodiny a opozdila potvrzení objednávek.

Nasdaq už podle jeho šéfa Roberta Greifelda jedná s regulátory kvůli případnému odškodnění nespokojených investorů, které může dosáhnout milionů dolarů.

Další problém je ale možná ještě závažnější. Část analytiků má totiž za to, že vstup akcií Facebooku na trh byl typickým „insider obchodem“, kdy lidé z firmy a kolem ní inkasují zisky, protože věděli víc, než ostatní investoři. Ve středu pozornosti je v této souvislosti chování banky Morgan Stanley, které předcházelo vstupu akcií Facebooku na trh.

Přečtěte si více

Nasdaq má z úpisu Facebooku ostudu

Americké akcie zpevňují, Facebook ale dál klesá

Čachry kolem IPO Facebooku: provázelo ho zatajování informací?

Morgan Stanley totiž podle agentury Reuters jako hlavní manažer emise akcií těsně před IPO zhoršila vyhlídky hospodaření Facebooku. Nepříznivé informace v citlivém období ale sdělila pouze vybraným klientům.

Investor Darryl Lazar proto podal návrh na hromadnou žalobu s obviněním, že registrace Facebooku a informace o výhledu firmy byly špatné. Morgan Stanley se proti obvinění ohradila a uvedla, že postupovala stejně jako u jiných IPO.

Autor: Ondřej Vrba
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!