Evropa chce lepší kosmickou loď

4.10.2010 8:38   |  

Evropa potřebuje mít vlastní kosmickou loď schopnou obousměrně spojovat Zemi s vesmírem. Na jejích úpravách se mohou podílet i české firmy. Vyplynulo to z Mezinárodního astronautického kongresu, který v pátek skončil v Praze.

Evropská kosmická agentura ESA má své vesmírné plavidlo – je jím automatická nákladní kosmická loď ATV. Stroj v podobě válce s délkou 10,3 metru a průměrem 4,5 metru je schopen vynést 7,5 tuny nákladu na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, kroužící asi 350 kilometrů nad Zemí. První se ke stanici samočinně připojil díky laserovému navádění v dubnu 2008, start druhého je plánován na únor příštího roku a pak mají letět další tři vždy s odstupem sedmnácti měsíců. Plavidlo však nedokáže zpětně přistát na Zemi – astronauti na vesmírné stanici je tedy naloží odpadky a stroj pak vlétne do zemské atmosféry pod úhlem, díky němuž rychle shoří nad Tichým oceánem.

Evropská kosmická loď nyní potřebuje upravit tak, aby byla schopna i přistání na Zemi. Díky tomu by mohla přivážet například výsledky materiálového výzkumu ze stanice ISS. Současně by tím evropští konstruktéři získali zkušenosti potřebné k uskutečnění plánu přistát na Měsíci s výzkumným robotem. Definitivní potvrzení projektu úprav evropské kosmické lodi by měly přijmout vlády členských zemí Evropské kosmické agentury, včetně Česka, do roku 2012, uvedl v Praze mluvčí ESA Franco Bonacina.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web