Evropa chce lepší kosmickou loď

4.10.2010 8:38   |  

Evropa potřebuje mít vlastní kosmickou loď schopnou obousměrně spojovat Zemi s vesmírem. Na jejích úpravách se mohou podílet i české firmy. Vyplynulo to z Mezinárodního astronautického kongresu, který v pátek skončil v Praze.

Evropská kosmická agentura ESA má své vesmírné plavidlo – je jím automatická nákladní kosmická loď ATV. Stroj v podobě válce s délkou 10,3 metru a průměrem 4,5 metru je schopen vynést 7,5 tuny nákladu na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, kroužící asi 350 kilometrů nad Zemí. První se ke stanici samočinně připojil díky laserovému navádění v dubnu 2008, start druhého je plánován na únor příštího roku a pak mají letět další tři vždy s odstupem sedmnácti měsíců. Plavidlo však nedokáže zpětně přistát na Zemi – astronauti na vesmírné stanici je tedy naloží odpadky a stroj pak vlétne do zemské atmosféry pod úhlem, díky němuž rychle shoří nad Tichým oceánem.

Evropská kosmická loď nyní potřebuje upravit tak, aby byla schopna i přistání na Zemi. Díky tomu by mohla přivážet například výsledky materiálového výzkumu ze stanice ISS. Současně by tím evropští konstruktéři získali zkušenosti potřebné k uskutečnění plánu přistát na Měsíci s výzkumným robotem. Definitivní potvrzení projektu úprav evropské kosmické lodi by měly přijmout vlády členských zemí Evropské kosmické agentury, včetně Česka, do roku 2012, uvedl v Praze mluvčí ESA Franco Bonacina.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web