Facebook by letos mohl vydělat přes dvě miliardy dolarů

2.5.2011 12:06   |  

Sociální síť Facebook roste mnohem rychleji, než sama firma odhadovala. Podle analýzy internetového vydání listu Wall Street Journal by její zisk před zdaněním, úroky a odpisy mohl v letošním roce překonat dvě miliardy dolarů (32,7 miliardy korun). Vylepšují se tak i vyhlídky společnosti při plánovaněm vstupu na burzu.

Růst Facebooku je podle listu Wall Street Journal vyšší, než se čekalo před několika měsíci, kdy do něj investovaly globální společnosti - americká Goldman Sachs a ruská Digital Sky Technologies. V rámci investice byl Facebook oceněn na zhruba 50 miliard dolarů.

Podle odhadu Wall Street Journal by při současném růstu mohla hodnota Facebooku při případné veřejné nabídce akcií dosáhnout i více než 100 miliard dolarů. Tím by se Facebook zařadil mezi největší online a IT společnosti. Překonal by třeba internetové knihkupectví Amazon nebo jednoho z dominujících hráčů na poli počítačových síťových prvků Cisco Systems. Podle agentury Reuters by Facebook na burzu mohl vstoupit už v příštím roce.


Čtěte také:

Kdo vlastní Facebook, budoucí hit trhu s IPO?

Facebook tají, jak naloží se získanými financemi


Facebook své hospodářské výsledky zatím tají. Společnost ale dříve v prohlášení uvedla, že tržby a zisky začne zveřejňovat nejpozději do dubna 2012. To potvrzuje domněnky, že se Facebook na burzu chystá vstoupit.

Analýza amerického listu ale upozorňuje na to, že určení přesné hodnoty Facebooku je velmi složité. Ta totiž - kromě objektivně měřitelných dat – silně závisí na aktuální náladě na trhu a celkovém vývoji ekonomiky. Facebook by proto měl podle Wall Street Journalu pečlivě vybrat moment, kdy na veřejnou burzu vstoupí.

Gigant mezi sociálními sítěmi Facebook byl založen v roce 2004. V současnosti už eviduje víc než 600 milionů uživatelů.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web