Foxconn se loučí s lidmi. Zaměstná raději milion robotů

1.8.2011 17:02   |  

aktualizováno Na počátku devatenáctého století se Británií šířilo hnutí Ludditů – rozbíječů strojů. Pokud jste ve škole v hodinách dějepisu nehráli piškvorky, určitě si na ně vzpomínáte. Skupinky dělníků rozbíjely tkalcovské stroje, protože rostoucí efektivita strojů vyžadovala méně lidské síly, což přirozeně vedlo k vyšší nezaměstnanosti a nižší mzdě.

Teď něco podobného možná potká i zaměstnance v továrnách taiwanské společnosti Foxconn. Výrobce elektronických komponent totiž podle anglického vydání čínské tiskové kanceláře Xinhua předpokládá, že v průběhu příštích několika let vystřídá rovnou milion dělníků roboty a podle vedení firmy výrazně ušetří zejména na mzdových nákladech. Stroje Foxconn použije na jednoduché sériové úkony, které doposud dělal člověk.


Čtěte také: Robot Advee se poprvé ukáže na prodejní ploše


Foxconn zasáhla v posledních dvou letech série sebevražd dělníků. Loni si vzalo život 13 zaměstnanců, letos se k nim v červenci skokem z okna ubytovny v jižní Číně přidal další, jednadvacetiletý mladík. Podle některých názorů zaměstnance k sebevraždám dohnal vysoký pracovní tlak a tvrdé podmínky na pracovišti. Firma se situaci pokusila vyřešit mimo jiné opakovaným zvýšením platů a právě to může být problém.

Robotizovaná výroba mobilních telefonů iPhone v továrně Foxconnu

„Mzdy zaměstnanců rostou tak rychle, že to je pro některé firmy dlouhodobě neudržitelné,“ řekl agenruře Reuters Dan Bin, manažer fondu investujícího do technologií v Číně.

„Jedním z hlavních důvodů, proč se Foxconn takto rozhodl, jsou rostoucí mzdové náklady,“ dává Binovi za pravdu C.K. Lu, tchajpejský analytik firmy Gartner. „Zvýšení mezd v tomto roce bylo poměrně zásadní a neočekávám, že by se toto tempo příští rok zpomalilo. Pokud by tento krok neudělali, museli by přesunout své továrny jinam,“ dodal.

Foxconn v současné době „zaměstnává“ 10 tisíc robotů a toto číslo v příštím roce poskočí na rovných 300 tisíc. Firma v současné době zaměstnává na 1,2 milionů lidí, přičemž milion z nich pracuje ve fabrikách právě v Číně.

Zdroj: Živě.cz

Autor: Jakub Čížek (Živě.cz), sal

Komentáře

Čtěte také

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský… více

Komerční prezentace
Mobilní web