GTS se utká v boji o další mobilní licenci

21.12.2009 7:58   |  

Společnost GTS Novera se příští rok utká v boji o mobilní GSM/UMTS licenci, kterou hodlá udělit Český telekomunikační úřad (ČTU). Exkluzivně pro deník E15 to uvedl tiskový mluvčí firmy Pavel Kaidl.

„Výběrového řízení se v případě, že bude vypsáno, zúčastníme. Zatím je předčasné říkat, zda-li do tendru půjdeme sami anebo v konsorciu s dalším partnerem,“ sdělil listu Kaidl. GTS Novera se již delší dobu snaží o vstup na mobilní trh, aby se tak stala takzvaným konvergovaným operátorem. Ten nabízí jak pevné linky, tak mobily a internet – podobně jako Telefónica O2. „Budoucnost totiž vidíme právě v setření rozdílu mezi fixními a mobilními službami. Zákazník by měl telefonovat a přenášet data doma, ve firmě či na cestách, aniž by musel řešit technologii,“ dodal Kaidl.

Na tuzemském trhu ovšem působí i další telekomunikační společnosti, které by o mobilní licenci mohly mít strategický zájem. Mezi ty patří například operátoři Dial Telecom (Volný) nebo České Radiokomunikace, kteří se již stali terčem spekulací. Oba podniky ale na dotaz E15 uvedli, že se s odvoláním na nevyjasněné podmínky soutěže v této fázi vyjadřovat nechtějí.

Jiní poskytovatelé svojí účast v tendru popřeli už teď. Podle získaných informací se výběrového řízení nezúčastní kabelové společnosti UPC a Rio Media, které v současnosti nabízí volání přes pevnou linku, internetové a televizní služby. „Záměrem RIO Media je provozování nejmodernějších optických sítí, proto o licenci pro poskytování mobilních služeb nemáme zájem. V této oblasti budeme působit jako distribuční partner a dodávat například televizní obsah pro mobilní telefony nebo VoIP služby,“ oznámila obchodní ředitelka Ria Markéta Novotná. O licenci se nechce ucházet ani telekomunikační firma GiTy. „Pokud by se trh konsolidoval, uvažovali bychom o to stát se virtuálním operátorem,“ upřesnil Radek Ivaniškin z mediálního zastoupení GiTy.

Kromě zájmu v tuzemsku již operujících společností někteří odborníci upozorňují i nad možným příchodem firem ze zahraničí. Již dříve zájem potvrdil třeba francouzský Orange, nyní ale tvrdí opak. Podle serveru Mobil.cz není vyloučen ani vstup investorů z Ruska, Číny a Afriky. Vážným kandidátem má údajně být finanční skupina Hutchison Whampoa, která po světě provozuje operátory pod značkou 3 (Three).

ČTÚ nedávno oznámil vypsání tendru na GSM/UMTS licenci po tom, co delší dobu tvrdil, že pro dalšího hráče na místním trhu není místo. Vítěz soutěže získá jako první hybridní licenci - to znamená, že bude moci rovnou vystavět síť druhé i třetí generace. Dosavadní operátoři si tyto licence museli zakoupit zvlášť. ČTÚ nyní zkoumá, zda by nemohl stávajícím operátorům nařídit vnitrostátní roaming, což by příchod nové konkurence usnadnilo a navíc by nedošlo k zahlcení krajinou dalšími vysílači.

GTS

GTS Central European Holding je nadnárodní telekomunikační skupina, která působí i na maďarském, polském, slovenském a rumunském trhu. V Česku podniká prostřednictvím společnosti GTS Novera, která vznikla v roce 2005 spojením firem alternativních operátorů GTS Czech a Aliatel. Později pak společnost pohltila i Contactel, Telenor Networks a Nextru. Po O2 je druhým největším poskytovatelem fixních služeb u nás, zaměřuje se především na korporátní a podnikatelskou klientelu.

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web