Keňa staví africké Silicon Valley, hotové má být za 20 let

Desetitisíce pracovníků by mohly v příštích letech najít práci v novém městě zaměřeném na počítačové technologie a obchod, které chce nedaleko hlavního města Nairobi postavit keňská vláda.

Vizualizace Konza City
23.1.2013 18:21   |  

Projekt technologického střediska, nazývaného „Africa's Silicon Savannah“ (Silikonová savana Afriky) dnes zahájil keňský prezident Mwai Kibaki. Stát má na 14,5 miliardy dolarů (278,3 miliardy korun) a postavit ho prý potrvá 20 let.

Nové město s názvem Konza Technology City se má nacházet asi 60 kilometrů jihovýchodně od Nairobi. Podle informačního webu projektu se v něm mají nacházet mimo jiné vědecký park, hotely, školy, nemocnice nebo obytné části. Výstavba střediska má probíhat ve čtyřech etapách, přičemž jako první přijdou na řadu technologická centra.

Výstavba je součástí programu keňské vlády s názvem Vision 2030, jehož cílem je zlepšit v dalších 17 letech infrastrukturu v této východoafrické zemi. Projekt získal podporu všech stran napříč politickým spektrem. Keňané doufají, že město do roku 2015 vytvoří 20 tisíc pracovních míst v sektoru výpočetních technologií a více než 200.000 do roku 2030.


Plán města, které vyroste uprostřed savany


„Dá se čekat, že (projekt) uspíší rozsáhlé obchodování a investice,“ prohlásil podle webu kbc.co.ke Kibaki při slavnostním zahájení výstavby. Pro rozvoj země prý projekt představuje záležitost, která „změní hru“.

Z webu projektu vyplývá, že keňská vláda se bude na celkových nákladech projektu podílet z pěti procent. Další finance mají plynout z projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Vláda prý také navrhuje pronájem půdy soukromým investorům.


Čtěte také:

Žádné české Silicon Valley neexistuje (videorozhovor)

Umělé slunce či vnitrozemské moře: Čína staví největší budovu světa

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web