Kosmické smetí ohrožuje drahé družice

6.10.2010 8:40   |  

Největším nebezpečím pro kosmický průmysl je rostoucí množství smetí na oběžné dráze kolem Země, jež ohrožuje komerční družice. Vyplynulo to z jednání Mezinárodního astronautického kongresu, který se minulý týden sešel v Praze.

Družicové služby pro soukromý sektor měly loni hodnotu 90,58 miliardy dolarů. Zajišťují telekomunikační přenosy, pozorování Země včetně meteorologických měření i družicovou navigaci. Jejich další růst se očekává díky zvyšujícímu se zájmu o satelitní televizní vysílání v kvalitě 3D, přenos rozhlasového vysílání a přenos internetu do odlehlých částí světa, kde by měl zvýšit ekonomický rozvoj zemědělských oblastí.

Závisí však na tom, že se družice nesrazí s kosmickým smetím, což je přirozený vesmírný prach i stále více úlomků raket a vysloužilých družic. Loni se poprvé přímo srazila nefunkční ruská družice s americkým komunikačním satelitem Iridium 33. Takových kolizí bude přibývat, konstatovali účastníci pražského kongresu. Bude tedy nutné pomocí dalekohledů a radarů lépe sledovat pohyb předmětů, zhruba od velikosti nápojové plechovky, na oběžné dráze. Účastníci kongresu uvítali, že Evropská kosmická agentura ESA objednala u španělské společnosti Indra Espacio za 4,7 milionu eur vývoj zcela nového radaru, který bude hlídat kosmické smetí. Družice vybavené korekčními motorky se jim pak snáze vyhnou.

Autor: jet

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web